Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Covid-19 Canlı Güncellemeleri: Amerika Birleşik Devletleri’nde Omigron Varyasyonunun Yükselişi

borç…David Zalubowski / Associated Press

Yılın en yoğun hafta sonlarından birinde çalışma haftasına yayılan seyahat kesintileri nedeniyle, Pazartesi günü yaklaşık 700 ABD uçuşu da dahil olmak üzere dünya çapında en az 2.100 uçuş iptal edildi.

Hafta sonu boyunca, korona virüsünün Omigron varyantı uçuş ekiplerini vurduğu için havayolları binlerce uçuşu iptal etti. Aksaklıklar binlerce yolcuyu hayal kırıklığına uğrattı.

Toplamda, Noel tatili hafta sonu boyunca Cumartesi ve Pazar günleri yaklaşık 2.300 ABD uçuşu iptal edildi ve dünya çapında 3.500’den fazla uçak indi. FlightAware’e göre, Hangi uçuş verileri sağlar. Sadece Pazar günü, 1.300’den fazla ABD uçuşu ve dünya çapında yaklaşık 1.700 ek uçuş iptal edildi.

Kötü hava koşulları ve bakım sorunları gibi kalıcı sorunlar nedeniyle bir dizi inişe rağmen, birçok havayolu şirketi, mevcut Hükümet-19 vaka dalgasının geçen kıştan bu yana ABD’de benzeri görülmemiş artışa önemli ölçüde katkıda bulunduğunu kabul ediyor.

Örneğin bir JetBlue sözcüsü, havayolunun “Omigron’dan çok sayıda hasta araması aldığını” söyledi.

FlightAware’e göre Jet Blue uçuşlarının yüzde 12’si, Delta Airlines uçuşlarının yüzde 6’sı, United Airlines uçuşlarının yüzde 5’i ve American Airlines uçuşlarının yüzde 2’si iptal edildi.

Southwest Airlines, FlightAware’e göre sadece 68 uçuşu veya yüzde 1’ini iptal etti ve iptalin tamamen hava koşullarından kaynaklandığını söyledi, Southwest sözcüsü Dan Landson. Bir e-postada “Hükümetle ilgili herhangi bir operasyonel sorunumuz yok” dedi. United, Delta ve American ile birlikte güneybatının dörtte biri. En büyük Amerikan taşıyıcıları.

Bu yılki seyahat fırladı ve havaalanlarındaki durumu daha da kötüleştirdi: geçen hafta her gün yaklaşık iki milyon kişi tarama kontrol noktalarından geçti, Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre. Noel Arifesi ve Noel günlerinin sayısı geçen yılki eşdeğer rakamlardan daha fazlaydı ve bazı rakamlar iki yıl önceki aynı günlere göre daha yüksekti, neredeyse hiçbir Amerikalı virüsten haberdar değildi ve ardından dünyanın yarısına yayılmaya başladı.

READ  'Bütün yaratıklar büyük ve küçüktür' daha fazla yaratıkla geri döner

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en kötü iptallerin sona erdiğine dair göstergeler var. Örneğin Delta, bir gün önce tahmin ettiği 300’den Pazar günü yaklaşık 200 uçuşu iptal etmeyi ve Pazartesi günü yalnızca 40 iptal öngörmeyi bekliyor.

Havayolları ise 2 Ocak Pazar günü çok sayıda uçuş bekliyor. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni korona virüsü vakalarının yüzde 70’inden fazlasından sorumlu olan Omicron varyantı, neredeyse 12 ayda ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde günlük vaka ortalamasını 200.000’in üzerine çıkarmaya yardımcı oldu. New York Times Corona virüs takipçisine göre.

Havayolu ticaret grubu var O sordu Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tam aşılı personel için negatif bir testle geri dönmeden önce önerilen izolasyon süresini 10 günden maksimum beş güne, yani 10 güne indirmelidir.

JetBlue sözcüsü Derek Dombrowski, “CDC’nin hızlı ve güvenli değişiklikleri, en azından bazı personelin üzerindeki baskıyı hafifletecek ve milyonlarca yolcunun tatillerinden dönmesine yardımcı olmak için uçuşlar düzenleyecek” dedi.

Ancak uçuş görevlileri derneği, önerilen izolasyon saatlerinin azaltılmasının “havayolları tarafından değil, halk sağlığı uzmanları tarafından belirlenmesi” gerektiğini savundu.

Bu hafta sonu geç saatlerde bazı enfeksiyonlarla temas çok azdı veya hiç olmadı. Sözcü Alexa Rutin, Alaska Havayolları’nın çalışanlarını sağlıklı tutmak için kapsamlı bir plan oluşturduğunu ve hatta ekip üyesi olarak eğitilmiş yönetim kuruluna bile girdiğini söyledi.

Bayan Rutin’e göre cumartesi ve pazar günleri, grubun korona virüsüne maruz kalmasıyla ilgili sadece birkaç iptal içeriyordu. Bununla birlikte, FlightAver’a göre, Pasifik Kuzeybatısındaki olağandışı soğuk ve karlı hava nedeniyle, merkezi Seattle-Tacoma Uluslararası Havalimanı’nı etkileyen Pazar uçuşlarının yüzde 21’i de dahil olmak üzere bu iki gün içinde 170 uçuşu iptal etti.

Şirket Pazar günü yaptığı açıklamada, “Kar ve kış koşulları Seattle’a gidip gelmek için bir bah-hump yaratıyor” dedi ve “yolculuğun planlandığı gibi gitmemesinin inanılmaz derecede sinir bozucu olduğunu düşünüyoruz.”