Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

COP26: Fosil yakıt şirketleri, iklim görüşmelerinde 500’den fazla lobici bulunduğunu bildirdi

Liste, Shell, Gasprom ve PP dahil olmak üzere fosil yakıt şirketleriyle doğrudan bağlantılı olan ve fosil yakıt endüstrisi adına çalışan temsilcileri ve grupları temsil eden kişileri içeriyor.

Analiz, fosil yakıt lobisinin en büyük ülkenin temsilcilerinden yaklaşık iki düzine daha büyük olduğunu buldu.

Bunlar, etkinliğin resmi yerli seçim bölgesinden iki ila bir fazla ve son yirmi yılda iklim değişikliğinden kötü şekilde etkilenen sekiz ülkeden delege sayısı – Porto Riko, Myanmar, Haiti, Filipinler, Mozambik, Bahamalar, Bangladeş ve Pakistan.

Murray Worthy, “Kirleten fosil yakıt şirketlerinin toksik faydalarını tetiklemek için yüzlerce insana ödeme yapmak, bu görüşmeleri küresel liderlerin durgunluğu ve gecikmesinin bir başka kanıtı olarak gören iklim aktivistlerinin şüphelerini artıracaktır” dedi. Global Witness’ta lider.

“Zorluğun ölçeği, yeşil yıkama veya anlamsız şirket vaatleriyle dikkati dağıtacak zamanın olmamasıdır. Politikacıların, siyasi karar vermede büyük kirleticilerin etkisine son vermede ciddiyet göstermelerinin zamanı geldi. Uzman ve aktivistlerin olduğu bir gelecek vaat ediyorum. seslere merkezi statü verilecektir.”

Kanada, Rusya ve Brezilya fosil yakıt endüstrisi için kayıtlı üyeye sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Etkinliğin organizatörlerinin neden sektörden bu kadar çok kişinin katılmasına izin verdiği sorulduğunda, COP26 Başkanı Alok Sharma, “Günün sonunda taraflar ve izleyiciler delegelerinin bir parçası olarak tanınacaklar” dedi.

BM İklim Ajansı’nın genel sekreteri Patricia Espinoza, BM’nin fosil yakıt şirketlerinin resmi temsilcilerini aramadığını veya tanımadığını, ancak ajansın her bir ülkenin hangi bireylerin temsilci olarak kayıtlı olduğu üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını söyledi.

Espinoza, “Aslında her hükümetin temsilcilerini kendi temsilcileri ve uygun gördüğü kişilerin bir parçası olarak tanımak her hükümetin egemen hakkıdır.” dedi. “Petrol ve gazın açık propagandasına veya tanıtımına izin vermeyeceğiz. Elbette bu, Paris Anlaşması’na ve konferansın amaçlarına aykırı olacaktır.”

READ  Gunder'in 'arkadaşlarından' James Michael Tyler, 59 yaşında kanserden öldü

Analiz, sivil toplum gruplarının etkinliğin söz verildiği gibi ele alınmadığı yönündeki artan eleştirileri arasında geldi. COP26 lideri Alok Sharma, gözlemci statüsündekiler de dahil olmak üzere bazı kişilerin görüşmelerin yapıldığı odalara girememesi nedeniyle sosyal dışlanma ihtiyacına dikkat çekti.

BM Çevre Projesi’nin son raporu, dünyanın en büyük fosil yakıt üreticilerinin çoğunu gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda üretimi artırmayı planlayan, Ve 2030 yılına kadar küresel iklim vaatleriyle uyumlu olandan daha fazla fosil yakıt yakacak.

Dünyanın 2030 yılına kadar kömür, petrol ve gaz üreteceğini tahmin etmek için 15 büyük ekonominin planlarını kullanarak, küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 1,5 santigrat derece üzerinde kontrol etmek için gerekenden %45 daha yüksek. 2 dereceye ne karşılık gelir.