Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Colorado süpermarketi, yargılanmaya değer olmayan şüpheliyi vurdu

Bu yılın başlarında Colorado’da bir süpermarkette 10 kişiyi öldürmekle suçlanan bir adam, şu an için akli dengesi yerinde olmadığı için suçlu bulundu.

DENVER – Cuma günü bir yargıç, bu yılın başlarında Colorado’daki bir süpermarkette 10 kişiyi öldürmekle suçlanan bir adamın akıl hastası olduğuna ve yargılanmak üzere onun iyileşip iyileşmeyeceğini görmek için bir devlet akıl hastanesinde tedavi görmesine karar verdi. Durum.

22 yaşındaki Ahmed al-Aliwi Alyssa, Mart ayında Boulder’un kolej kasabasında bir grup polis memuruna ateş etmek, esnaf ve esnafı öldürmekle suçlandı.

Bölge Savcısı Michael Tuckerdy, dört doktorun Alyssa’nın zihinsel olarak mahkeme işlemlerine katılmaya uygun olmadığını belirlediklerini ve hapishanedeyken son iki aydır “kötüleştiğini” söyledi. Oybirliğiyle Dockerti, Yargıç Ingrid Bucke’den Alyssa’yı son teknoloji ürünü bir psikiyatri hastanesine göndermesini istedi ve ilaç ve tedavinin onun yasalar karşısında yetkin olmasına, yasal işlemleri anlamasına ve avukatlarıyla birlikte çalışarak savunma yapmasına yardımcı olacağını umdu. kendini.

Duckerti, uzmanların neden Alyssa’nın yetkin olmadığını belirlediğini ve değerlendirmenin bulgularını açıklayan raporun kamuya açık olmadığını, sadece avukatlara ve hakimlere açık olduğunu açıklamadı. Alyssa’nın avukatı Katherine Herald Cuma günü müvekkilinin “ciddi” bir akıl hastalığı olduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi. Pueblo’daki Colorado Psikiyatri Enstitüsüne sevk edilmeyi kabul etti.

Bu karar, davadaki hemen hemen tüm işlemleri süresiz olarak askıya alır. Çekim bittikten yaklaşık bir yıl sonra, Alyssa herhangi bir ilerleme kaydedilip kaydedilmediğini tartışmak için 15 Mart’a kadar mahkemeye dönmedi. Duckerdy, doktorlar yetenekli olduğuna inanırsa, muhtemelen o zamandan önce geri döneceğini söyledi. Avukatlar, sağlığıyla ilgili olarak hastaneden aylık bildirimler alacaklar.

READ  Taylor Swift ve Obama, yıldızlarla dolu Rock Hall of Fame'e saygı duruşunda bulundu

Duruşmadan sonra Duckerti, “22 Mart’ta yaptıklarının tüm sorumluluğunu üstleneceği günün geleceğinden %100 eminim.” dedi.

Çatışmada öldürülen gelini Ricky Olds olan Robert Olds, son gecikmeden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve ailesinin Alyssa’nın yargılanması için gerçekten yas tutmaya başlayacağı günü ertelediğini söyledi. Ancak, adalet sisteminin yavaş ilerlemesine çok üzülmediğini ve Alyssa tarafından “canlandırılmaktan” kaçınmaya çalıştığını söyledi.

Ancak, yargıcın sorularını yanıtlarken Olds, Alyssa’nın son duruşmada yetkili olduğunu kaydetti.

Olds, “Yargılanmayı hak ediyor, ancak tüm bunları yaptığı gün eylemlerinde ve diğer her şeyde çok verimliydi.” Dedi.

Daha önce 1 Ekim’de mahkeme kararıyla tamamlanan değerlendirme, Alyssa’yı zihinsel olarak yetersiz buldu, ancak savcılar seçtikleri bir uzmanla ikinci bir değerlendirme yapılmasını istedi. Tuckerdy, bir güvenlik uzmanının daha önceki bir değerlendirmesinin de onun beceriksiz olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Bu açıklamaların hiçbiri kamuya açık olmasa da, 1 Ekim değerlendirmesiyle ilgili davalarda Alyssa’nın konumuna ilişkin bazı referanslar var.

Alyssa’ya geçici olarak “başkalarıyla anlamlı bir şekilde iletişim kurma” yeteneğini kısıtlayan ve “savunmasına karşı pasif bir tutum” ve “aşırı güven” gösteren hayali yasal durumlar hakkındaki sorulara “yüzeysel cevaplar” veren belirtilmemiş bir zihinsel durum teşhisi kondu. Avukatları, “Bir davaya göre.

Bu arada savcılık, Colorado’da ölüm cezasının kaldırılmasına rağmen Alyssa’nın yasal süreci anladığı yönündeki önceki iddiaları reddetti.

Uygunluk sorunları, Colorado Springs’te planlanan bir ebeveynlik kliniğine 2015 yılında düzenlenen bir saldırıda üç kişiyi öldürmekle suçlanan bir adamın yargılanmasını da geciktirdi.

Robert Dear yine eyalet davasını sürdürmek için uygun görülmedi. Federal savcılar onu 2019’da suçladı, ancak uygunluk konusu federal mahkemede oyalanmaya devam etti.

Yetenek, kişinin akıl sağlığının bir suç işlendiğinde doğruyu yanlışı ayırt etmesine engel olup olmadığına bağlı olarak delilik nedeniyle masumiyet iddiasından farklı bir hukuki sorundur.

READ  Bitcoin toplu silme işleminden sonra '2022'ye kadar konsolide edildi' BTC fiyatı 41 bin dolara gönderildi

————

Hikaye, sanığın ilk adının Ahmed olduğunu düzeltmek ve Olimpik mesafe koşucusunun vurulma sırasında öldürüldüğüne ilişkin referansı kaldırmak için güncellendi. Koşucu dükkanda çalıştı ama sonunda kaçtı.