Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin Tayvan’ı işgal etmeyecek. Ama her iki taraf da tehlikeli bir yolda

1949’daki Çin İç Savaşı’nın sonunda, eski milliyetçi hükümet kaçtı ve Pekin adasına kaçtı.

Ancak bu, uyarı için bir neden olmadığı anlamına gelmez.

Pekin, adayı içeren tek ülke olan Tayvan’ı içeren uzun vadeli hedefi olan “tek Çin” üzerinde askeri, ekonomik ve diplomatik baskı yapıyor.

Uzmanlar, Çin Komünist Partisi liderlerinin barışçıl “birleşmeye” inanmamaları halinde, emellerine ulaşmak için daha sert önlemlere başvurabileceklerinden endişe ediyorlar.

Çin’in ‘kırmızı çizgileri’

Ekim ayının ilk beş gününde, 150’den fazla uçak Çin Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesine girdi ve Taipei, adanın etrafındaki alanın herhangi bir saldırıya yanıt vereceğini söyledi.

Manevralar, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anmak ve askeri bir pozisyon oluşturmak için doğal bir an olan 1 Ekim Çin Ulusal Günü’nde başladı. Ancak rekor kıran tatbikatların tek nedeni bu değildi – Çin ile Tayvan arasında aylarca süren artan gerilimi kapattılar.

Uzmanlar, ilişkilerin bozulmasında iki şeyin suçlanması gerektiğini söylüyor: Gittikçe daha sağlam ve kendinden emin olan Tayvan. Taipei ve Washington arasındaki ilişkiler ve Çin’in iç siyaseti ısınmadan beslendi.

Tayvan ve Çin, 70 yılı aşkın bir süredir ayrı ayrı yönetilmelerine rağmen, Pekin, 24 milyon nüfuslu Demokrasi adasını kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve Tayvan “yeniden birleşme” hedefini sürdürmeye devam ediyor. her zaman Çinliler tarafından yönetilmemiştir. İngiliz Milletler Topluluğu.

Pekin, Tayvan’ın elini zorlamak için diplomatik müttefiklerinin desteğiyle son 40 yıldır adayı tecrit etmeye çalışıyor – Tayvan şimdi sadece 15 ülke ile tam diplomatik ilişkilere sahip.

Ancak Pekin’in en iyi çabalarına rağmen, Tayvan 2020’nin başından beri daha fazla küresel etki kazandı.

Çin-Tayvan gerilimi çatışma korkularını artırıyor.  Ancak Taipei'de insanlar umursamıyor gibi görünüyor
Bölgedeki ülkeler, Tayvan’ın egemenliğini daha önce hiç olmadığı kadar savunuyorlar. Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, CNN’e Tokyo’nun Çin’in Tayvan’ı zorla ele geçirme girişimlerine “buna göre yanıt vereceğini” söyledi. Ada ile güçlü bağlar.
Destek, Asya-Pasifik bölgesinin ötesine uzanıyor. Örneğin Eylül ayında Litvanya, Tayvan’a diplomatik bir misyon yürütmesine izin veren ilk Avrupa ülkesi oldu. Kendi adına.
Tayvan’ın ABD ile yakın bağları, onu dünya sahnesinde cesaretlendirdi. 2020’deki Trump yönetimi altında Tayvan, on yıllardır en yüksek ABD izleyici kitlesini memnuniyetle karşıladı ve Biden yönetimi Pekin’i hayal kırıklığına uğrattı. Bu eğilim değişmedi.

Kıdemli Araştırmacı, Taipei, Tayvan, küresel bir organizasyon. Michael Cole, ABD ile Çin arasındaki artan gerilimin de Tayvan’ın profilini güçlendirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

READ  Taylor Swift ve Obama, yıldızlarla dolu Rock Hall of Fame'e saygı duruşunda bulundu

“Tayvan, uluslararası toplumun Tayvan için biraz daha yeri olduğunu düşünüyor ve Tayvan’ın bu büyüyen ideolojik çatışmada liberal bir demokrasi olarak oynaması gereken rolü daha iyi anlıyor” dedi.

Bir önsözden daha fazlası Alman Marshall Fonu’nun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Asya programının direktörü Bonnie Glaser, işgalin, artan Çin üst geçitlerinin Pekin’in hayal kırıklığının bir işareti ve Tayvan ve ABD’ye Çin’in “kırmızı çizgilerini” geçmemesi için bir hatırlatma olduğunu söyledi.

Bu kırmızı çizgilerin Pekin’den askeri bir genişlemeyi, Tayvan’ın bağımsızlık kampanyasını veya adaya çok sayıda ABD askeri gönderme kararını tetikleyebileceğini söyledi.

“Çin, Tayvan’ı bir kutuya koymak istiyor ve Tayvan’a karşı giderek daha fazla baskı yapıyor… Tayvan’ı korkutmak istiyorlar” dedi.

“Çin, Tayvan’ı bir kutuya koymak istiyor ve Tayvan’a karşı giderek daha fazla baskı uyguluyor… Tayvan’ın gözünü korkutmak istiyorlar.”midilli parlatıcıAmerika Birleşik Devletleri Alman Savaş Fonu’nda Asya Projesi Direktörü

Ancak Pekin’in izleyicileri sadece Tayvan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, aynı zamanda evde.

Başkan Xi Jinping, Tayvan’a baskı uygulayarak, 2022 Çin Komünist Partisi Kongresi öncesinde desteği artırmaya çalışıyor. Xi’nin ikinci dönemi sona eriyor, ancak neredeyse kesin Başkan olarak devam edecek.

Wen-ti Chung, Avustralya’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde ve Çin’deki Avustralya Merkezi’nde bir meslektaştır. (ANU), Kasım ayında yapılacak ve en üst makam için aday listesinin kesinleşeceği bir Komünist Parti toplantısı öncesinde Şii’nin desteğini arayacağını söyledi.

Tayvan’a yönelik güçlü bir politika, önümüzdeki beş yıl boyunca kaç müttefiki üst sıralarda tutabileceğini belirleyebilir.

“Böyle bir anda, genel olarak ordu komutanının milliyetçi duyguları ifade etmek için ‘bayrak etrafında miting’ etkisi yaratması iyi bir şey” dedi.

Komünist Parti’nin önümüzdeki yıl Tayvan’ın işgalini önemli ölçüde karmaşıklaştıracak kilit öncelikleri var – Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Şubat ayında sorunsuz bir şekilde devam eden 20. Parti Konferansı.

Çin’in ‘barışçıl yeniden birleşme’ hedefi

Pekin’in Tayvan’ı işgal etme konusundaki isteksizliğinin en açık işaretlerinden biri alışılmadık bir kaynaktan geldi – Shi.

Çin cumhurbaşkanı 9 Ekim’de yaptığı bir konuşmada iradesini yineledi “Sessiz Yeniden Birleşme” Tayvan ile, adanın gönüllü olmasını beklemeye istekli görünüyordu.

Glaser, “Xi Jinping’in Tayvan hakkında söylediklerini okuduğumda, aciliyet eksikliği karşısında şok oldum” dedi.

Tayvan Boğazı’nda barışçıl bir çözüm hedefine ulaşmak mantıklı – uzmanlar uzun zamandır Pekin adasını zorla ele geçirme girişimi olmayacağını söylediler. Büyük maliyetli bir çaba, Belirsiz sonuçlarla.
Bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yürütülen kapsamlı savaş oyunlarında, ABD kuvvetleri 2030 simüle edilmiş Çin Tayvan işgalini engellemeyi başardı – sadece. Buna göre Güvenlik Haberleri, Büyük zayiatlarla bir piretrum başarısı olduğu tahmin edilen egzersizler.

Ancak uzmanlar, Pekin’in entegre vizyonuna giden yolun ne olacağını görmenin zor olacağını söyledi.

Tayvan’ın “bağımsızlığa” yönelik hareketine verilen destek, Çin’in anakaradan resmen ayrılmasıyla gelecekte de devam edecek. On yılların en yüksek noktasıTayvan’daki Ulusal Chengdu Üniversitesi’ndeki Seçim Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre.

Haziran ayında Tayvan’da 4.717 kişiyle yapılan bir ankette %25,8’inin bağımsızlığa doğru ilerlemek istediği, %10’dan azının ise Çin anakarasıyla “entegrasyon” istediği ortaya çıktı. Çoğunluğun görüşü mevcut pozisyona bağlı kalmaktı.

READ  Bonan, Sapona'nın 1/6'sını ihlal etmekle suçlandı

Anket, bağımsızlığa yönelik duyarlılığın 2018’den bu yana iki katına çıktığını buldu.

“Hong Kong krizi ışığında, Tayvan’da ‘tek ülke, iki örgüt’ bağlamında barışçıl koordinasyon çağrısının çok, çok düşük olduğunu düşünüyorum.”Wen-D şarkı söylediAvustralya Ulusal Üniversitesi’nde dünyada Çin’deki Avustralya Merkezi’nde öğretim üyesi

Sang, yükselişi Pekin’in 50 yıllık yarı özerklik vaat eden büyük bir finans merkezi olan Hong Kong’a yönelik acımasız muamelesine bağladı. Yönetmek, Sivil hakları Pekin tarafından ciddi şekilde kısıtlandı 2019’daki büyük demokrasi yanlısı protestoların ardından.

“Hong Kong krizi ışığında, Tayvan’da ‘tek ülke, iki örgüt’ bağlamında barışçıl işbirliği çağrısının çok, çok düşük olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Pekin’in Tayvan’ın sonunda gönüllülerle birleşeceğine inanmak için birçok nedeni var. Tayvan’ın yeni seçilen başkanı Muhalefet Kuomintang (KMT) Partisi, Erik Xu, Çin ve Tayvan anakarasının aynı ülkeye ait olduğunu kabul etti. KMT 2024’te seçilirse, Pekin ile iletişim kanallarını yeniden başlatma sözü verdi.

Tayvan işgali olumsuz olabilir

Uzmanlar, Çin’in Tayvan işgalinin herhangi bir uyarı olmadan gelmeyeceğini söylüyor.

Tayvan’ın ana adasına yönelik herhangi bir askeri harekattan önce, Güney Çin Denizi’ndeki Tayvan kontrolündeki adalara bir saldırı veya uluslararası yaptırımlar olabilir. Ada ile ticaret dediler.

Bu arada Çin hükümeti Tayvan’a baskı yapmaya kararlı.

Çin, bazen ada da dahil olmak üzere ülkeleri engellemek için ciddi sınırlar alarak Tayvan’ın herhangi bir uluslararası foruma katılımına karşı çıkmaya devam ediyor.

Salgının zirvesinde bile Pekin, Tayvan’ın Dünya Sağlık Örgütü’ne katılmasına izin vermeyi reddetti. Adalet Çin’in bir parçası değil.
Tayvanlı askerler, 16 Eylül 2021'de Çin'in Tayvan'ı işgaline hazırlık olarak bir tatbikat sırasında el bombaları, makineli tüfekler ve tanklar hazırlıyor.
Tayvan üyelik sorunu ortaya çıktığında Mayıs ayında bir toplantıdaÇin’in BM Büyükelçisi Chen Soo, “sağlık sorunlarının siyasallaştırılmasına ve Tayvan sorunlarının Çin’in iç işlerine müdahale etmek için kullanılmasına” son verilmesi çağrısında bulundu.

Hem Çin hem de Tayvan, Trans-Pasifik Ortaklığına ilişkin Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşmaya katılmak için başvuruda bulundu. Pekin, Taipei anlaşmasına katılmaya şiddetle karşı çıktı.

Ekonomik zorlama biçimleri de yer almaktadır. Ülkenin ikonik ananası da dahil olmak üzere Tayvan meyvesi oldu Hükümet, Çin pazarlarından yasaklandığını söylüyor “Zararlı Yaratıklar” Ülke için hayati tehlike oluşturabilir.

Ancak bazı uzmanlar, Tayvan’ın Pekin’e dönüşü olmayan noktayı çoktan geçtiğini ve Komünist Parti’nin sivil özgürlükler konusundaki tutumunda veya Çin’in Tayvan’ında büyük bir değişiklik olması dışında hiçbir “yeniden birleşme”nin mümkün olmadığını söylüyor.

Çin'in Tayvan'ı işgali kanlı, lojistik bir rüya olacak

Tayvan Küresel Enstitüsü’nden Cole, bunun büyük bir endişe kaynağı olabileceğini söyledi. Birleşme şansının olmadığı netleşirse, Xi’nin itibarı veya iktidarı ele geçirmesi tehlikedeyse Çin cumhurbaşkanı sert önlemler alabilir.

READ  Avusturya, bu kez aşı olmayanlar için Covid-19 karantinasını geri getiriyor

“O zaman, Çin halkına durumun kontrolünün elinde olduğunu tekrar kanıtlaması gerekirse, Tayvan’a karşı harekete geçmek zorunda kalacağından korktum” dedi.

ANU’dan Chung, tüm diplomatik, ekonomik ve askeri zorlamaların Pekin’e karşı geri tepebileceğini ve Tayvan ile kendi “barışçıl entegrasyon” amacını baltalayabileceğini söyledi.

Çin Komünist Partisi, sanıldığı gibi bir korku ve çaresizlik ortamı yaratmak yerine, Tayvan için güçlü bir kimlik ve topluluk oluşturduğunu söyledi.

Chung, “Ortak bir deneyimin ne kadarını vurguladığınızı anlamak için bir dehaya ihtiyacınız yok. Tayvan’ın ulusal kimliğini ne kadar çok vurgularsanız, Çin ile entegrasyon için o kadar az desteğiniz olur” dedi.