Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin ekonomisi elektrik ve mülkte tökezledi

  • Çin’in 3. Çeyrek GSYİH’si yıllık %5,2’lik tahmine kıyasla %4,9 arttı
  • Eylül 2020’den Eylül’e kadar sanayi üretimi büyümesi zayıf
  • Mülk inşaatı düşüşü uzatıyor

PEKİN, 18 Ekim (Reuters) – Çin ekonomisi, elektrik kesintileri, tedarik zinciri kısıtlamaları ve emlak piyasasındaki büyük dalgalanma nedeniyle üçüncü çeyrekte bir yılın en yavaş büyümesine ulaştı ve politika yapıcılar üzerinde baskı yarattı. Tökezleyen kurtarma.

Pazartesi günü yayınlanan veriler, Temmuz-Eylül aylarında gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin 2020’nin üçüncü çeyreğinden bir yıl öncesine göre daha zayıf bir klip ve tahmin olmaksızın %4.9 olduğunu gösterdi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, Çin Evergrande Grubu’nun borç krizi, sürekli tedarik zinciri gecikmeleri ve 2020’nin başından beri fabrika üretimini zayıf noktasına gönderen büyük bir güç krizi de dahil olmak üzere bir dizi büyük zorlukla karşı karşıya. ağır Govt-19 kısıtlamaları vardı. .

Ulusal İstatistik Ofisi (NBS) sözcüsü Fu Linghui Pazartesi günü Pekin’de düzenlediği bir konferansta, “Yurt içi ekonomik toparlanma hala değişken ve değişken” dedi.

Çin ekonomisi, virüs kontrolüne ve ülkenin mamul malları için daha sıcak dış talebe yol açan geçen yılki salgından şaşırtıcı bir şekilde kurtuldu. Ancak toparlanma buharı bu yılın ilk çeyreğinde %18,3 büyüme kaybetti.

“Önümüzdeki aylarda beklediğimiz çirkin büyüme rakamlarına yanıt olarak, politika yapıcıların, bankalararası piyasada yeterli likiditenin sağlanması, altyapı büyümesinin hızlandırılması ve genel kredi ve gayrimenkul politikalarının bazı yönlerinin hafifletilmesi dahil olmak üzere büyümeyi artırmak için daha fazla adım atacağını düşünüyoruz. ,” dedi Oxford. Dedi Louis Quiz.

Analistlerin Reuters anketi, GSYİH’nın üçüncü çeyrekte %5,2 artmasını bekliyor.

Zayıf rakamlar, küresel ekonomik toparlanmayla ilgili yaygın yatırımcı endişeleri arasında yuan ve çoğu Asya borsasında değer kaybetti. devamını oku

READ  Biden, Trump yönetiminde sınırda ayrılan ailelere 450 bin doların verilmeyeceğini söyledi

Çin’in emlak sektöründen daha geniş ekonomiye kredi riskinin yayılmasına ilişkin küresel endişeler, lider geliştirici China Evergrande Group olarak yoğunlaştı. (3333.HK) 300 milyar dolardan fazla borçla güreşiyor. devamını oku

Devam eden varlık balonunun ülkenin uzun vadeli yükselişini baltalayacağından korkan Çinli liderlerin, ekonomik yavaşlamaya rağmen sektörde sıkı kontrolleri sürdürmesi muhtemel, ancak politika kaynakları ve analistler, gerektiğinde bazı hilelerin yumuşatılabileceğini söyledi.

Yeni riskler

NBS verilerine göre, Eylül ayında yeni inşaat art arda altıncı ay düştü, bu da geliştiricilerin hiç parası olmayan yatırım yaptığı ve projeleri askıya aldığı 2015’ten bu yana en uzun aylık düşüş dönemini gösterdi. devamını oku

Bu arada sektör, kömür kıtlığının tetiklediği elektrik kesintileri ve çelik fabrikalarındaki çevresel kısıtlamalar ve yaz aylarında sel gibi ciddi kirleticilerden etkilendi. devamını oku

Salgının ilk dalgası sırasında, genel sanayi üretimi Eylül ayında bir önceki yıla göre sadece %3,1 artarak Mart 2020’den bu yana en yavaş büyümeyi kaydetti.

Alüminyum üretimi üst üste beşinci ay düştü ve günlük ham çelik üretimi 2018’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Olumsuz eğilimin ötesinde, perakende satışlar Ağustos’ta %4,4 ile tahminden daha hızlı büyüyerek %2,5 arttı ve ülke çapında tahmini işsizlik oranı %5,1’den %4,9’a düştü.

“Çoğu (olumsuz) faktör politika temelli… ekonominin çok fazla acı noktası var ve bu acı noktalar, politikalar burada olduğu için hızlı bir şekilde ortadan kalkmıyor, bu yüzden 2022’ye kadar devam edecek” dedi. Iris Pang, ING’de Büyük Çin Baş Ekonomistidir.

Çeyrek bazında büyüme, Temmuz-Eylül döneminde ikinci çeyrekteki %1,2’lik aşağı yönlü revizyondan %0,2’ye yavaşladı.

Geçen hafta Başbakan Lee Hsien Loong, Çin’in yavaşlayan büyümeye rağmen ekonomik zorluklarla başa çıkmak için yeterli araca sahip olduğunu ve tam yıl büyüme hedeflerine ulaşacağından emin olduğunu söyledi.

READ  Boston belediye başkanlığı seçim sonuçları: Michelle Woo, Annisa Scibe George'un kabul etmesinden sonra tarih yazacak, CNN planları

Çin Halk Bankası Başkanı Yi Kang, Pazar günü, ekonominin bu yıl %8 büyümesinin beklendiğini söyledi. devamını oku

Fu NBS’ye verdiği demeçte, “Şu anda Çin’in finansal gücü büyümeye devam ediyor ve para politikası için nispeten geniş bir alan var” dedi.

Ancak, yüksek kredi ve emlak risklerine ilişkin endişeler nedeniyle Merkez Bankası’nın parasal genişleme konusunda temkinli davranması bekleniyor.

Reuters’teki analistler, Çin Halk Bankası’nın bankaların 2022’nin ilk çeyreğine kadar elinde bulundurmak zorunda oldukları nakit miktarını azaltarak ekonomiyi canlandırma girişimlerinden kaçınmasını bekliyorlar.

Kevin Yaw ve Gabriel Grossley’nin Raporu; Düzenleme Sam Holmes

Standartlarımız: Thomson Reuters Kuruluş Politikaları.