Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak bir kişi Paris’te serbest bırakıldı | Cemal Kaşıkçı

Suudi bir adam, bir gazetecinin öldürülmesine karıştığı şüphesiyle bir Fransız havaalanında tutuklandı. Cemal Kaşıkçı Paris savcısı, sahte kimlik davası olduğuna karar vererek beraat etti.

Başsavcı Remy Heights yaptığı açıklamada, “Bu kişinin kimliğine ilişkin kapsamlı testler, arama emrinin kendisi için geçerli olmadığını doğrulamamızı sağladı” dedi. “Serbest bırakıldı.”

Khalid al-Otaibi adlı bir adam Salı günü Paris’teki Charles de Gaulle havaalanında Suudi başkenti Riyad’a uçmak üzereyken tutuklandı.

O, cinayete karışmakla suçlanan Suudi Devlet Muhafızlarının eski bir üyesi olduğu şüphesiyle sınır polisi tarafından gözaltına alındı. Kaşogi, Bir Washington Post gazetecisi – ve Suudi Arabistan’ın şu anki hükümdarı olan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın eleştirmeni – Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda suikasta uğradı.

Bu kişinin pasaportu sınır işlemleri sırasında tarandığında, verilen emri işaretler. Türkiye, Hangi tutuklama istendi.

Ancak Çarşamba günü öğle yemeğinde, 24 saatten fazla süren kapsamlı kimlik kontrollerinden sonra, Paris savcıları, adamın kimliğinin arama emriyle eşleşmediğini söyleyerek onu serbest bıraktı. Aranan kişiyle aynı ismi paylaştığına inanılıyor.

Paris’teki Suudi büyükelçiliği Salı günü yaptığı açıklamada dava açma planının olmadığını söyledi.

Tutuklama, uluslararası uzmanlar tarafından bir Washington Post köşe yazarının devlet destekli acımasız suikastına karışmakla suçlanan herhangi bir kişinin tutuklanmasından bu yana ilk kez dünya çapında manşetlere taşındı. Suudi Arabistan.

Kashoki tarafından kurulan demokrasi yanlısı bir grup olan Dawn’ın genel müdürü Sarah Leah Whitson, yanlış tanımlamaya rağmen polis emrini küresel toplumun bunu kabul ettiğinin cesaret verici bir işareti olarak kullandı. Durum ciddi.

“Sadece o zaman dikkatimize geldi Avrupa Kaşıkçı’nın katil olduğunu etkili bir şekilde yeniden doğruladı. [Prince Mohammed] Dahil – ülkelerine ayak basarlarsa kovuşturma ve cezai suçlamalarla karşı karşıya kalacaklar ”dedi.

READ  'Afet': 15 Yangın kurbanı Bronx hizmetinde yas tutuyor

“Nedenini anlamak zordu [Prince Mohammed] Yetkili bir memur göndermeye cesaret etmiş olabilir FransaAma şimdi yapamayacağından emindir ve Paris’in dışındaki 500 milyon dolarlık villası örümcek ağlarıyla kaplıdır.

Soruşturmalar, Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de öldürüldüğü İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğundaki “komando” grubunun bir üyesi olan Khalid Aid al-Otaibi’nin adını belirledi. 17 kişi ABD tarafından kabul edildi Gazetecinin ölümündeki şüpheli rolleri için. Ayrıca Prens Muhammed’in kişisel güvenlik görevlisi olarak görev yaptı.

Geçen yıl Türkiye tarafından tutuklama emri çıkarıldıktan sonra Interpol’ün kırmızı listesine alındı. 20 Suudi yetkili ortaya çıkmadan sorguya çekildi Cinayet üzerine.

O zamanki BM Yargısız Suikast Özel Raportörü Agnes Calmerd, Prens Muhammed’in suikast soruşturmasındaki yakın arkadaşı ve kişisel güvenlik görevlisini Otaibi olarak nitelendirdi. Büyükelçinin Hüseyin’e bilgi verdiği iddia ediliyor.. Colmart yaptığı açıklamada, Ottapi’nin Prens’in 2017’deki ABD turuna onlarla birlikte gittiğini söyledi.

Eyalet mahkemesiyle yakın bağları olan bir Washington Post muhabiri olan Kashogi, 2018’de Riyad prensini bir reformcu olarak tasvir etmeye çalıştığında prensin ince ama etkili bir eleştirmeniydi.

Salı günü, Washington DC Konseyi, caddenin Suudi ABD büyükelçiliğinin tam karşısındaki bir bölümüne “Jamal Kaşoki Yolu” olarak atıfta bulunan bir yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

Whitson, yeni paylaşımın “Suudi Büyükelçiliği ve Suudi hükümetine Jamal Kahogi ve mirasının hayatta ne kadar güçlü olduğunu günlük bir hatırlatma” olarak hizmet edeceğini söyledi.

Hareket, caddenin yeniden adlandırılmasının “Cemal’in adalete ihtiyacı olduğunu” hatırlatan Ulusal Basın Kulübü tarafından desteklendi.