Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu hafta sonu Kuzey Işıklarını görebiliyor musunuz?

Tirbuşondaki bükülmüş lastik bant gibi, güneşteki manyetik kuvvet de bu hafta arttı. Lastik bant Perşembe sabahı düştü. Ve doğal enerji bir güneş ışığı olarak serbest bırakılır, Yaklaşık bir milyar ton plazma gazı yayan bu hafta sonu Dünya’ya ulaştığında Kuzey Işıkları olarak bilinen göz kamaştırıcı bir sahneye neden olacak.

Ancak Cumartesi gecesi veya hatta Pazar sabahı erkenden görülecek mi?

“Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde olsaydım, gökyüzüne bakardım.” Howard J. Şarkıcı, Ulusal Hava Servisi’ndeki Uzay Meteoroloji Merkezi’ndeki baş bilim adamı, Cumartesi günü bir röportajda söyledi.

Tahmin Merkezi tarafından yayınlanan bir Jeomanyetik fırtına izleme Cuma günü, Kuzey Işıkları’nın bilimsel adı olan Aurora Borealis Kasırgası, Cumartesi günü Washington Eyaleti’nin Yukarı Ortabatı ve Kuzeydoğusu üzerinde karaya ulaşabileceğini söyledi. Fırtına, G1’den G5’e kadar değişen G3 olarak sınıflandırıldı. Merkez, teknik aksamalara neden olmasının beklenmediğini söyledi.

“Genellikle o noktaya geldiğimizde, kuzey katman eyaletlerinde kuzey ışıklarını görürüz.” William Murdoch, Uzay Hava Tahmin Merkezi’nin proje koordinatörü bir röportajda söyledi.

Ancak herhangi bir manyetik fırtına ile neyin ilişkili olduğu, özellikle de tam olarak varış zamanı bilinmiyor. Güneşten büyük ölçekli plazma atılması, bir koronal kitle deşarjı, Uzayda saatte bir milyon ila altı milyon mil hızla seyahat eder. Dr. Murtak, Dünya’nın Güneş’ten 92 milyon mil uzakta olması nedeniyle, fırlatılan parçacıkların yolculuğunun kısa, bazen 15 saat veya dört gün kadar kısa olabileceğini söyledi.

“Hızlı tarafta,” Mr. Murtagh Cumartesi dedi. “Bugün ara sıra bekliyoruz, bu yüzden 50 saatten biraz fazla trafik var.”

Fırlatılan parçacıklar çok uzakta olduğu için bilim adamları kesin zamanı tahmin edemediler. Ancak uzmanlar, parçacıklar gün içinde Dünya’ya ulaşırsa ışık olmayacağını söylüyor. Aynısı, yüksek ışık kirliliği olan bir şehirde veya bulutlu havaların yaşandığı bir bölgede yaşıyorsa geçerlidir.

READ  Asya hisse senetleri Reuters'in ABD enflasyon testi öncesinde işlem gördü

Ancak uzmanlar, gece ise ve gökyüzü açıksa ve ışık kirliliği düşükse, insanların Aurora Borealis’i görme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Bunun nedeni, insanların tahmin merkezi ışıkları görünmeden önce 30 dakikalık bir kafa verebilmeleridir. Derin uzay iklim izleme uydusu Hala güneş ve dünya arasındayken tonlarca parçacığı algılar.

Sakinler merkezi izleyebilecek, Mr. Murtak dedi Sosyal medya Hesaplar ve İnternet sitesi Gece boyunca durum bildirimleri için.

Manyetik fırtına Dünya’ya çarptığında, mor ve yeşil renkli perdeler – eğer oluşurlarsa – Güneş’in manyetik alanının gezegenin manyetik alanıyla etkileşime girmesinin ve “Dünya’nın manyetik alanına bağlanmanın ne kadar güçlü olduğunu dikte etmesinin” sonucu olacaktır. ” dedi Murtak.

Uzmanlar, fırtına kuvvetli olursa kuzey ışıklarının daha düşük enlemlere sahip bölgelerde daha yüksek olacağını söyledi. New York, Chicago, Boise, Idaho ve Salem, Ore gibi şehirlerin yakınında bu hafta sonu manyetik fırtınalar yaşanması muhtemel. Işıklar genellikle birkaç saat sürer ve gece boyunca görülebilir Bay Bay. dedi Murtak.

1859’da bir güneş süper fırtınası meydana geldi. Tropik enlemlerin yakınında bulunan kuzey ışıkları Küba ve El Salvador gibi yerlerde. 2011 yılında Aurora borealis bulundu. Alabama kadar güneyde.

Ülke genelindeki meteorologlar zaten sakinlere söyledi Işıkları göremezler Veya kuzeye gidenlere tavsiyeler Geceleri gökyüzünü görmeli.

Des Moines sakini Cumartesi öğleden sonra gökyüzündeki manzarayı görmeye çoktan hazırdı.

28 yaşındaki Brennan Johns, “Şehrin kuzeyinde karanlık bir gökyüzüne gideceğim ve sonra oturup bekleyeceğim” dedi. Iowa Fırtına Takip Ağı Facebook’ta bir röportajda söyledi. “Sabırlı ol; Kuzey Işıkları ile oynanan oyunun adı bu.

Çim sandalyeyi getirecek, dedi. Şehir ışıklarından uzaklaşıp mısır tarlalarına dönüyor ve bir yerlerde çakıllı bir yola sapıyor. Sonra oturur, kamerayı alır ve tekrar yanıp sönmesini beklerdi.

READ  Stephen Colbert, Pennsylvania Senatosu yarışından önce bilinen 'yalancı' Dr. Oz'u ifşa etti