Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Britanya Kolombiyası selden ölenlerin sayısının arttığını görüyor; Ottawa yardım sözü verdi

ABBOTSFORD, Britanya Kolumbiyası, Kasım. 17 (Reuters) – Britanya Kolumbiyası’nın bazı bölgelerinde meydana gelen ani sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı federal hükümetin Kanada eyaletinde Çarşamba günü olağanüstü hal ilan etmesiyle arttı.

Yetkililer, şiddetli yağmurlar ve toprak kaymalarının yolları tahrip etmesi ve birkaç dağ kasabasını izole etmesi sonrasında bir kişinin öldüğünü doğruladı. En az üç kişi kayıp. Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino, Pasifik kıyı bölgesinde yaklaşık 18 bin kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Britanya Kolombiyası Başbakanı John Horgan, felaketi her 500 yılda bir meydana gelen bir olay olarak nitelendirerek, “Önümüzdeki günlerde daha fazla zayiatı teyit ediyoruz” dedi.

Horgan düzenlediği basın toplantısında, “Seyahat kısıtlamaları getireceğiz ve temel malların taşınmasını ve tıbbi ve acil servislere ihtiyaç duyan topluluklara ulaşmasını sağlayacağız.” dedi ve insanları eşyaları stoklamamaya çağırdı.

Sel ve toprak kaymaları, ülkenin en büyük limanı olan Vancouver’a erişimi keserek zaten sorunlu olan küresel tedarik zincirlerini bozdu.

Başbakan Justin Trudeau, hükümetinin eyaleti “korkunç, korkunç bir felaketten” kurtarmaya yardım edeceğini söyledi.

Ottawa, Perşembe günkü ABD-Kanada-Meksika zirvesi öncesinde Washington’da gazetecilere verdiği demeçte, Ottawa kurtarmaya yardım etmek için yüzlerce havacı gönderiyor ve “binlerce kişi daha beklemede” dedi.

Etkilenen bazı şehirler, erişimin ve donma sıcaklıklarının düşük olduğu uzak dağlık bölgelerde yer almaktadır.

Bölgenin acil durum sözcüsü Eric Thompson, Vancouver’ın kuzeydoğusundaki Tulameen’de 400 kadar kişinin mahsur kaldığını ve birçoğunun elektriksiz olduğunu söyledi.

Canadian Broadcasting Corporation’a “(Biz) yakın zamanda bir helikopter uçurduk ve yiyecekleri boşalttık” dedi.

Vancouver’ın 160 km doğusundaki Hope’ta yiyecekler azalmaya başladı. Papaz Jeff Kunn, şehrin 6.000 sakininin dörtte birinin sığınak aradığını söyledi.

Tapınak şefi Narinder Singh Walia, Surrey’deki Tuk Nivaran Sahib Gurudwara Sih Tapınağı’ndaki yaklaşık 100 gönüllünün Salı günü yaklaşık 3.000 yemek hazırladığını ve ardından Hope’u beslemek için helikopter kiraladığını söyledi.

READ  8 Ekim Cuma günü borsa açılmadan önce bilmeniz gereken 5 şey

En son ikinci afet

Kanada’nın Abbotsford kentinde 16 Kasım 2021’de su basan ahırlarda mahsur kalan inekler, Britanya Kolombiyası’nın batısındaki Britanya Kolumbiyası eyaletinde meydana gelen yağmurların toprak kaymalarını ve su baskınlarını tetikleyerek otoyolları trafiğe kapatması nedeniyle 16 Kasım 2021’de tekneler ve deniz güvercini tarafından kurtarıldı. REUTERS / Jennifer Gauthier

Afet bunlardan biri olabilir Çok pahalı Kanada tarihinde. devamını oku

Son birkaç ay içinde British Columbia’yı vuran ikinci hava durumuyla ilgili felaket sel. A büyük orman yangını Haziran sonunda bazı felaketlerin bütün bir şehri yok ettiği aynı bölgede. devamını oku

Horgan, “Bunlar daha önce ölçülmemiş, daha önce hiç düşünülmemiş olağanüstü olaylar” dedi.

Kanadalı ihracatçılar, malları Vancouver’dan tahıldan gübre ve petrole kadar değişen ürünlere yönlendirmek için acele ettiler. Bazı kolay alternatifler buldum. devamını oku

Kanada Pasifik Demiryolu Limited Şirketi(CP.TO) Ve Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi. (CNR.TO), Ülkenin en büyük iki demiryolu şirketi, Çarşamba günü Vancouver’daki güzergahlarının kullanılamayacağını söyledi.

Ann adlı bir olaydan sonra atmosferik nehir İki gün içinde bir aylık yağmur, yetkililerin, Vancouver’ın 160.000 doğusundaki Abbotsford kasabası yakınlarındaki bir başka pompa istasyonunun zaten kısmen boşaltılmış olan sular altında kalabileceğinden endişe etmesine neden oldu. devamını oku

Belediye Başkanı Henry Brown, gönüllülerin bir gecede istasyonun etrafına barajlar inşa ettiğini söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bize biraz daha zaman kazandıracak, ancak yaşadığımız gibi başka bir hava olayı varsa, derin bir felaket içindeyiz (baş belası)” dedi.

Abbotsford çiftçileri Salı günü tahliye emrini görmezden geldi ve bazı durumlarda aktif olarak hayvanları yükselen sudan kurtarmaya çalıştı. İneğin boynuna ip bağlamak Ve onları daha yüksek bir yere sürükler. devamını oku

READ  Alabama Crimson Tight, Georgia karşısında yedinci seri galibiyetiyle SEC Futbol Şampiyonası'nı kazandı

İl Tarım Bakanı Lana Pope, binlerce hayvanın öldüğünü ve diğerlerine ötenazi yapılması gerektiğini söyledi.

Çevre Kanada, önümüzdeki hafta başlarında Abbotsford’da daha fazla yağmur tahmin ediyor.

Abbotsford tahliye ekibinin bir parçası olan kurtarıcı Mike Tanks, durumun çok zor olduğunu söyledi.

Black Press Media yerel kuruluşuna verdiği demeçte, “Çoğu insanın yürüyemeyen ve bunama hastası olan yaşlı ebeveynleri vardı” dedi.

Abbotsford, British Columbia’da Jesse Winter, Ottawa’da David Lungren, Bangalore’da İsmail Shakil, Winnipeg’de Rod Nickel, Toronto’da Anna Mehler Paperni ve Calgary’de Nia William tarafından hazırlanan rapor; David Lungren tarafından yazıldı; Düzenleme Lisa Schumacher ve Peter Cooney

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.