Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki barajlar sel nedeniyle yıkıldı

Pazar günü Brezilya’nın Itabuna kentindeki Kachoira Nehri’nin havadan görünümü. (Leonardo Benazato, Reuters)

Tahmini okuma süresi: 2-3 dakika

Idabuna, Brezilya – Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Bahia eyaletinde iki barajın haftalarca şiddetli yağmura yol açarak zaten şişmiş yerel nehirlerde sele neden olduğunu söyledi.

Güney Bahia’daki Vitoria da Conquista kasabası yakınlarındaki Verruca Nehri üzerindeki Igua Barajı Cumartesi gecesi çöktü ve yetkilileri ağırlıklı olarak şehirdeki sakinleri tahliye etmeye zorladı.

100 kilometre kuzeydeki Jussiape’de ikinci bir baraj, Pazar sabahı su seviyesinin yükselmesine neden oldu ve sakinlere daha güvenli topraklara taşınmaları için daha fazla uyarı getirdi.

Köprüler ve yollar hasar görmesine rağmen, can kaybı veya yaralanma bildirilmedi.

Reuters, itfaiyecilerin şehir merkezinde sular altında evlerde mahsur kalan 200.000 kişilik bir şehir olan Itapuna sahiline doğru ilerleyen insanları kurtardığını bildirdi.

Dükkan sahibi Louis Constancia Reuters’e verdiği demeçte, “Köprü yakınında çılgınca, yaklaşık 2 metre yüksekliğinde dalgalar var” dedi.

Kurtarma görevlileri, mahsur kalan ailelere ulaşmak veya onlar için erzak toplamak için sandalları su basmış sokaklarda sürdü. Bir adam bir eve ulaşmak için şişme bir şilte üzerinde kürek çekiyor.

Brezilya'nın Itabuna kentinde Pazar günü Kachoira Nehri'nin taşması sırasında bir adam şişme yatak kullanıyor.
Brezilya’nın Itabuna kentinde Pazar günü Kachoira Nehri’nin taşması sırasında bir adam şişme yatak kullanıyor. (Fotoğraf: Leonardo Benazato, Reuters)

Sakinler, kıyı liman kenti İlhias’tan yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki kasabanın içinden akan Kachoira Nehri’nin son 50 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu söylüyor.

Vitoria da Conquista’da Belediye Başkanı Sheila Lemos, çöken Igua Barajı yakınlarındaki tüm sakinlerin tahliye edildiğini söyledi.

Kentin internet sitesinde yer alan bir gönderide Lemos, kuzeydoğu ve güney Brezilya arasındaki önemli bir kamyon güzergahı olan BR-116 otoyolunun sel tehdidi altında olduğunu söyledi.

Bahia Valisi Rui Castro, şiddetli yağışlardan en az 400 bin kişinin etkilendiğini ve yaklaşık iki aydır yağan şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle acil durumla karşı karşıya kalan 67 şehirde binlerce kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Sular bir veya iki metre, bazı yerlerde üç metreye kadar yükseldiği için binlerce insan evini terk etmek zorunda kaldı” dedi.

Sivil savunma yetkilileri, Bahia’da Kasım ayının başından bu yana şiddetli yağışlarda Rio Das Contas Nehri’nde boğulan 60 yaşındaki bir tekne sahibi de dahil olmak üzere 18 kişinin öldüğünü söyledi.

Eyalet başkenti Salvador’da, hava durumu yetkilileri Aralık ayı yağışlarının ortalamanın altı katı olduğunu söyledi.

Fotoğraflar

İlginizi çekebilecek ek hikayeler

READ  Kaliforniya Valisi Gavin Newsom nerede?