Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Brezilya’da bir turist teknesine kaya düştüğünde hayatını kaybeden 10 kişinin dramatik video kaydı

Brezilya’da Pazar günü iki kayıp kişinin cesedinin bulunmasının ardından yetkililer, Brezilya’da bir gölde turist teknelerine kaya düşmesi sonucu on kişinin öldüğünü söyledi. Cumartesi günü, büyük bir kaya parçası bir vadiden kaçarak Brezilya’nın doğusundaki Minas Gerais eyaletindeki Furnace Gölü’nde dört teknede battı ve paniklemiş turistler diğer gemilerden çaresizce izledi.

Sosyal ağlarda paylaşılan dramatik videolar uçurumun çöküş anını yakaladı.

Sivil Polis Komiseri Marcos de Sousa, Pimenta gazetecilerine verdiği demeçte, Pazar günü kaybolan iki kişinin cesetlerinin kurtarma ekipleri tarafından bulunduğunu söyledi.

Yetkililer, 9’u hastaneye kaldırılan 30’dan fazla kişinin yaralandığını söyledi.

Brezilya'da bir şelalede kanyonun yüzü turistlerin üzerine düştü
Minas Gerais eyaleti itfaiyecileri, 8 Ocak 2022’de Brezilya’nın Minas Gerais kentindeki Capitolio’da bir şelalenin altındaki bir motorlu teknede bir kaya duvarı çöktükten sonra kurbanları arıyor.

Getty aracılığıyla Minas Gerais İtfaiyesi


Ölü sayısı başlangıçta Cumartesi günü yedi olarak belirlendi, üçü kayıp.

Kurtarma ekipleri, ölenlerden 10’unun uçurumdan en fazla zarar gören teknede bulunan aile ve arkadaşlar olduğunu söyledi.

Ön soruşturmalara göre, kurbanların hepsi 14 ile 68 yaşları arasındaki Brezilyalılar.

Aynı adı taşıyan hidroelektrik barajın oluşturduğu Furnace Gölü’nün yeşil sularını çevreleyen kayaları, mağaraları ve şelaleleri görmek için turistler akın ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir video, olaydan bir dakika önce, birçok kişiyi “çok fazla taş düştüğü” konusunda uyardı ve diğer teknelerdekilere kayadan uzak durmaları için bağırdı.

Başkan Jair Bolsanaro Bu videolardan bazılarını retweetledi Açıklamasında, “Felaket felaketinden sonra Brezilya donanması kurbanları kurtarmak ve yaralıları tahliye etmek için olay yerine gitti” dedi.

A BildiriBolzano, “Yetkililer ölümcül olayın nedenini ve koşullarını araştıracak” dedi.

Güvenlik nedeniyle bir dalış ekibi aramayı bir gecede askıya almak zorunda kaldı, ancak diğer kurtarıcılar çalışmaya devam etti. Dalgıçlar, Pazar günü arama çalışmalarına yeniden başladı.

Güneydoğu Brezilya, itfaiyecilerin düşüşü hızlandırabileceğini söylediği son günlerde en şiddetli yağışları yaşıyor. Reuters’in bildirdiğine göre Cumartesi günü, 300 kilometre doğusundaki bir demir cevheri madeninde bir hendek taştı.

Brezilya Jeoloji Servisi’nin uygulamalı coğrafya bölümü başkanı Diego Antonelli, Associated Press’e yaptığı açıklamada, uçurum duvarının yüzyıllardır erozyona maruz kaldığını ve yağmura, sıcağa ve soğuğa maruz kaldığını söyledi.

Antonelli, “Bu büyüklükteki kayalara rağmen pek çok vadide yürümek normal. Ancak günümüzde turizmin yoğunlaşmasıyla insanlar buralara daha da yaklaşıyor ve bu olayları cep telefonlarıyla kaydetmeye başlıyor” dedi.

Federal Fluminense Üniversitesi’nden jeolog Eduardo Bulhoes, AFP kayalarının düştüğü ve doğal erozyonun devam ettiği bölgenin Aralık ve Ocak aylarında yağmur yağma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Gelecekte kazaları önlemek için yağışlı mevsimde turistleri kayalardan uzak tutmanın daha iyi olduğunu söyledi.

Brezilya'nın güneydoğusundaki vadinin duvarı çöktü
14 yaşındaki bir çocuğun annesi olan 33 yaşındaki Vanessa Oliveira Ferreira, Furnace Gölü’ndeki teknesine dev bir kaya düştükten sonra cenazesine devam etmek için Adli Tıp Kurumu’nda (IML) serbest bırakılmayı bekliyor. Capitolio, 09 Ocak 2022, Pasos, Brezilya.

Stringer / Anadolu Ajansı Getty Images ile


READ  Suudi Arabistanlı gazeteci Kashoki'nin katillerinden biri Fransa'da tutuklandı