Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boulder, Colorado, Alan Orman Yangınları: Yüzlerce ev kayboldu ve Superior ve Louisville’den on binlerce kişi tahliye edildi

Şerif Joe Belle, Superior ve çevresindeki 580 ev veya diğer yapıların kaybolmuş olabileceğini tahmin ediyor.

Superior’da bir alışveriş merkezi ve otel de yangında kül oldu.

“Tarihi” rüzgarlar 80-100 mph’de ve eyalet 115 mph’de esiyor. o orman yangını En az altı kişi yaralandı, hastane hastaları başka bir yere göndermeye ve Boulder yakınlarındaki Superior ve Louisville’i tahliye etmeye zorladı.

Şerif, Marshall yangınının en az 1.600 dönümlük alanı yaktığını ve doğuya doğru Superior ve Louisville’e yayıldığını söyledi. Belle, diğer yangına Orta Çatal Ateşi adı verildi, ancak hızla vuruldu ve “düşürüldü” dedi. Yetkililer bunu izliyor, diye ekledi şerif.

Belle, sivil kayıplara veya kaybolmalara ilişkin hemen bir rapor bulunmadığını söyledi. Bir kolluk görevlisi çöpü attığı sırada gözünden hafif şekilde yaralandı.

“Yangının büyüklüğü, bu yangının yoğunluğu ve yoğun nüfuslu bir bölgede bulunması nedeniyle, yaralanma veya can kaybı olursa şaşırmayacağımızı vurgulamak isterim.”

Şerif, Govt-19’dan tahliye edilenlerin Boulder’daki Mount Calvary Lutheran Kilisesi’ndeki kurtarma merkezine gitmesi gerektiğini söyledi.

Vali Jared Polisi, alevlerin saniyeler içinde bir futbol sahası boyunu kat ettiğini söyleyerek bölgede olağanüstü hal ilan etti.

İtfaiyeciler Perşembe günü Superior'da bir bina yangınına müdahale ediyor.

“Dışarı çıkmak için çok az, hayatınızın en önemli kısımlarına ulaşmak için çok az zaman varken, evet, doğrudan etkilenen Colorado ailelerinin hayatlarını yeniden inşa etmek göz korkutucu bir görev olabilir” dedi.

Louisville ve Superior, Boulder’dan çok uzakta olmayan yaklaşık 4 mil uzaklıktadır.

UCHealth sözcüsü CNN’ye verdiği demeçte, yangınla ilgili yaralanmalar nedeniyle en az altı kişinin tedavi edildiğini söyledi. Kelly Christensen, UCHealth Broomfield Hastanesi’ndeki hastalar için daha fazla bilgi bulunmadığını söyledi.

Bir başka hastane olan Avista Adventist Hastanesi, hastalarını ve personelini tahliye etmek zorunda kaldı. Web sitesine göre tesiste 114 yatak bulunuyor. Hastane yetkilileri, tesisten sadece birkaç blok ötedeki alevlerden ziyade dumandan endişe duyduklarını söyledi.

“Bölgede iseniz, lütfen hızlı hareket edin” Boulder Bölgesi Acil Durum Yönetim Ofisi Bunu tweetledi Louisville sakinleri için.
Video CUSN üyesi KUSA Louisville’de birkaç evin yandığını gösterdi.
Louisville, Colorado'da yoğun duman içinde görmek zordu.

ABD Sayım Bürosu, Louisville’de yaklaşık 21.000 ve Superior’da 13.000 sakin olduğunu söylüyor.

READ  Metal gezegen, şimdiye kadar keşfedilen başka bir yıldızın etrafındaki en hafif dünya gibi görünüyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi’nin Boulder’daki ofisi Perşembe öğleden sonra “gerçekten ön verandada, patikada ve kentsel kaldırımda tarihi bir fırtınanın ortasındayız” dedi.

Meteoroloji servisi, 80-100 mph’lik yaygın rüzgarların gözlemlendiğini belirterek, “Rocky Flat’teki birkaç sitenin birkaç saat değerinde 100-115 mil hız gördüğünü” ekledi.

%20’den az nem ile birlikte Devam eden kuraklık koşulları, Yoğun hava, yangının hızla yayılmasının yakıtıydı.

Mahalle sakinlerinden alevleri gördüklerinde vakit kaybetmemeleri istendi.

“Boulder OEM sakinleri yangını gördüklerine dair çok telefon alıyorlar. Bir yangın görürseniz dışarı çıkın. Doğuya gidin, kuzeye gidin ama hemen çıkın.” ofis tweet attı.

Kasırga kuvvetli rüzgarların “olağanüstü dağ dalgası amplifikasyonu” olduğu söylenir; bu, çok özel atmosferik koşullar altında meydana gelebilecek daha düşük irtifalara dağlardan aşağı ve yukarı akan rüzgar hızında büyük bir artıştır.

Perşembe akşamı Colorado’nun eteklerinde saatte 20 ila 40 mil arasında güçlü, kalıcı rüzgarlar ve saatte 40 ila 80 mil arasında rüzgar esiyor. Bölgede akşam 20.00’ye kadar aşırı derecede sel tehlikesi olduğu açıklandı.

Meteorologlara göre, rüzgarlar akşam saatlerinde kademeli olarak zayıflayacak ve sabahları hafifleyecek.

Meteoroloji servisine göre, sabah saatlerinde bölgede “hava kamçısı” ve “ateşten kara geçiş” yaşanacak. İleriye dönük soğuk bölgeye doğru itilir ve gün doğumunda eteklere ve sınıra kar getirir.

Cuma sabahı 5 MT ve Cumartesi günü 5-10 inç kar yağışı bölgesinde kış fırtınası uyarısı var. Cephe ve arazi ile ilişkili yoğun kar ve rüzgar kombinasyonu, zaman içinde tehlikeli seyahat koşulları yaratacaktır.

CNN’den Haley Brink ve Brandon Miller rapora katkıda bulundu.