Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bonan, Sapona’nın 1/6’sını ihlal etmekle suçlandı

WASHINGTON (AP) – Steve Bannon, eski Başkan Donald Trump’ın uzun zamandır müttefiki Kongre’nin cezai saygısızlığı iki suçlamayla suçlandı 6 Ocak’ta Amerikan başkentindeki şiddetli ayaklanmayı soruşturan Meclis Komitesi Sapona’yı ihlal ettikten sonra.

Yargı Cuma günü yaptığı açıklamada, 67 yaşındaki Banon’un geçen ay bir itiraf için ortaya çıkmayı reddetmek ve panelin sapona’sına yanıt olarak belge sağlamamakla suçlandığını söyledi. Her davada en az 30 gün hapis ve bir yıl hapis cezası vardır.

Bir kolluk görevlisi Associated Press’e verdiği demeçte, Bannon’un Pazartesi günü yetkililere teslim olması bekleniyor ve o öğleden sonra mahkemeye çıkacak. Memur, davayı alenen tartışma yetkisine sahip değildi ve isimsiz olarak konuştu.

Bonan da dahil olmak üzere Trump yöneticilerinin yürüyüşü, Demokratların görevden alınmasına ilişkin bir soruşturma da dahil olmak üzere küçük sonuçlarla, son beş yılda kongre talep ve taleplerini ihlal etti. Başkan Barack Obama yönetimi, iki yetkilisini kongre taleplerini ihlal etmekle suçlamayı reddetti.

Başsavcı Merrick Garland, Bonan’ın suçlamasının yargının hukukun üstünlüğüne “sağlam bağlılığını” yansıttığını söyledi.

Youtube videosu küçük resmi

21 Ekim’de Meclis, iki yüzyılda Capitol’e yapılan en kötü saldırı olan Trump destekçilerinin kuşatmasını araştırırken oy vermeyi veya gruba katılmayı reddederek Bonan Kongresi’ne hakaret etmek için oy kullandı.

Eski Beyaz Saray genelkurmay başkanı ve ikinci komutanı Mark Meadows, Trump ayaklanmayla ilgili belgeleri ve tanıkları engellemek için yasal savaşları yoğunlaştırdığı için Cuma günü komiteden kendi özünü kırdı.

Meclis, Meadows’a küçümseyici davranmaya oy verirse, bu tavsiye olası bir suçlama için yargıya gidecek. 6 Ocak’ta komite başkanı T.C. Penny Thompson, D-Miss., Cuma günü memleketinde düzenlenen bir etkinlikte gazetecilere, gelecek hafta Meadows aleyhindeki aşağılama suçlamalarını tavsiye edeceğini söyledi.

Bir açıklamada, Thompson ve grubun Cumhuriyetçi başkan yardımcısı Wyoming Rep. Liz Cheney’nin suçlaması, ‘seçim komitesini görmezden gelebileceklerini veya soruşturmamızı engellemeye çalışabileceklerini düşünen herkese açık bir mesaj göndermektir: Hiç kimse yasanın dışında değildir.

READ  Astros, ALCS Game 4 2021'i yendi

Şunları eklediler: “Sn. Bu yoldan geçen çayırlar, Bay Bannon ve diğerleri başarılı olamayacak.

Demokratik ve Cumhuriyetçi yönetimlerdeki yetkililer Kongre tarafından hakarete uğradı, ancak cezai hakaret suçlamaları nadirdir. G., Başkan Richard Nixon’ın yardımcısı. 1970’lerde Kongre önünde ifade vermeme nedeniyle verilen cezai mahkûmiyetlerin son zamanlardaki dikkate değer örnekleri, Garden Little Watergate skandalındaki rolüyle ilgili soruları yanıtlamayı reddettikleri için sahte suçlamalarla mahkum edildi.

Bannon ve Meadows, grubun kilit tanıkları çünkü ikisi de ayaklanma sırasında Trump ile yakın temas halindeydi.

Meadows, Trump’ın başkanlığının sonunda ana yardımcısıydı ve devlet yetkililerine Demokrat Joe Biden’ın kazandığı 2020 seçim sonuçlarını değiştirmeye çalışmaları için baskı yapan birçok kişiden biriydi. Bonan, “cehennemin tamamen yok olacağını” öngördükten sonra, bir gün önce podcast’inde 6 Ocak’ta protestoların reklamını yaptı.

İddianamede, Banon’un Sapona’yı 24 Eylül’de teslim almasından 7 Ekim’e kadar, yani belgelerin askıda kalmasından yedi saat sonra, avukatı mektubu gönderene kadar grupla hiçbir şekilde iletişim kurmadığı iddia ediliyor.

İddianamede, 2017 yılında Beyaz Saray’daki işinden ayrılan ve şu anda komplo temalı “Savaş Odası” podcast’inin sunucusu olarak çalışan Banan’ın “Sapona aracılığıyla ifade vermeyi reddeden” özel bir vatandaş olduğu iddia ediliyor. .

Bannon, Ekim ayında itirafı için gelmeyi reddettiğinde, avukatı, Trump’ın eski bir Trump danışmanı olan avukatlarından biri tarafından yönetildiğini söyledi. Banan’ın avukatı Cuma günü yapılan yorum talebine yanıt vermedi.

Bu, Banon’un yasal riskle ilk karşılaşması değil. Geçen yıl ağustos ayında Bonan lüks bir tekneden çıkarıldı ve o ve üç arkadaşı, ABD-Meksika sınır duvarını finanse etmeye çalışan bağışçıları paramparça etmek suçlamasıyla tutuklandı. Trump, başkanlığının son saatlerinde Panan’ı affetti.

Kuzey Carolina’dan eski bir kongre üyesi olan Meadows, grupla haftalarca süren tartışmaların ardından saponunu kırdı. Avukatı, Trump’ın Meadows’un Bonan’da olduğu gibi yönetici ayrıcalığı ifadesinde ısrar etmesi üzerine Meadows grubuyla “keskin bir yasal çatışma” olduğunu söyledi.

READ  Halen görevde olan en uzun süre görev yapan ABD senatörü olan Patrick Leahy yeniden seçilmek için aday olmayacak.

Perşembe günü Beyaz Saray’a yazdığı bir mektupta Biden, Meadows’un grupla işbirliği yapmasını engelleyecek herhangi bir teklifi reddedeceğini ve Meadows’un avukatının buna uymayacağını söylemesini istedi.

Avukat George Derville, “Hukuki ihtilaflar mahkemeler tarafından gerektiği gibi çözülür” dedi. Meadows’un anlaşmazlığı önceden çözmesi sorumsuzluktur.”

Biden, Trump’ın belgeler ve röportajlar konusundaki tavizlerinin çoğunu reddetti, kamuoyunun 6 Ocak’ta ne olduğunu öğrenme konusundaki çıkarlarını öne sürerek ve Trump’ı Belgelerin ve Ulusal Arşivlerin Yayınlanmasını Önleme Komitesi hakkında dava açtı ve defalarca ABD Bölge Yargıcı Tanya Sutton’ı destekledi. Biden’ın geçen haftaki pozisyonu Bir kararda “cumhurbaşkanları kral değil, davacılar başkan değil” dedi.

Trump, Sudkan kararını temyiz ederken, grubun bilgi toplama eylemleri ve çabaları ertelendi. Perşembe günü, Federal Temyiz Mahkemesi tahliyesini askıya aldı Ancak heyetin aradığı Beyaz Saray kayıtlarından bazıları, mahkemenin Trump’ın argümanlarını dikkate almasına izin verdi.

Bununla birlikte, panel çalışmalarına devam ediyor ve üyeler, şiddetli bir Trump destekçisi kalabalığının Capitol’e nasıl girdiğine ve Biden’ın zafer belgesini nasıl askıya aldığına dair kapsamlı bir kayıt oluşturmak amacıyla 150’den fazla tanıkla görüştü.

Grup, yaklaşık üç düzine kişiye telefon açtı., Eski Beyaz Saray çalışanları da dahil olmak üzere, yenilgisini nasıl engelleyeceğini planlayan Trump müttefikleri ve 1 Ocak. Beyaz Saray yakınlarındaki dev mitingi saat 18.00’de organize edenler dahil. Meadows ve Bonan gibi bazıları isteksiz olsa da, çoğu ekiple konuştu ve belgeler sağladı.

___

Washington’dan Associated Press yazarları Eric Tucker, Noman Merchant, Jack Miller, Farnush Amiri ve Jill Colvin ve Jackson, Mississippi’den Emily Waxter Bettes rapora katkıda bulundu.