Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Boeing kayıp bildirdi, tüm Dreamliner ve Starliner aksiliklerini vurdu

Uçak üreticisi, son aylarda hava yolculuğundaki toparlanmadan fayda sağlayacağını ve artan uçak talebini karşılamak için yeni uçaklar sağlayacağını söyledi.

Boeing rakiplerinden daha fazla jet sattı

Airbus

Bu yıl SE ve maliyetleri düşürme çabaları, fonlarının tüketimini azaltmaya yardımcı oldu. Ancak, geçen yıl 787 teslimatın çoğunu kesintiye uğratan üretim sorunları ve Starliner uzay aracının fırlatılmasını temizlemesi gereken teknik sorunlar hala engelleniyor.

Şirket son çeyrekte 183 milyon dolar topladı Dreamliner üretimi etkilediBoeing, teslimat için bekleyen 100’den fazla jeti biriktirdikten sonra, ayda yaklaşık beşten ikiye düşürüldü. Boeing Çarşamba günü fiyatını değerlendirdi Etkilenen üretim 1 milyar dolara kadar çıkabilir.

185 milyon dolarlık ücret Starliner Uzay Taksi İlk füze Aralık 2019’da mükemmel yörüngeye ulaşamadıktan sonra, yeni bir füze için ödeme yapmak için geçen yıl 410 milyon dolar kazanmaya devam etti. Arızalı valfler yaz aylarında başka bir füze denemesini engelledi ve uçuş şimdi gelecek yıla ertelendi.

Boeing’in Dreamliner uçağında, teslimatların askıya alınmasına yol açan bir dizi sorunun sonuncusu olan yeni bir kusur türü ortaya çıktı. Şirketin şu anda kargosunda 25 milyar dolardan fazla jet var. WSJ’den Andrew Tangle, Boeing’in buraya nasıl geldiğini açıklıyor. Fotoğraf: Reuters

Boeing CEO’su David Calhoun Çarşamba günü şirket içi bir açıklamada, ücretlerin “kendi performansımızı iyileştirme ve operasyonlarımızda istikrar için ödeme yapma çabalarımızın önemini güçlendirdiğini” söyledi.

Bay. Calhoun, Dreamliner’ın çalışmalarını 737 MAX’ın önceki revizyonlarıyla karşılaştırdı ve şirketin gelecek yılın başında şu anda 19 yaşında olan 31 jet inşa etme planlarına atıfta bulundu. Boeing, MAX jet uçağının yazılım, donanım ve ilgili eğitim paketlerinde çeşitli değişiklikler yaptı.

Çeyrek için net zarar, bir önceki yıldaki 466 milyon dolara kıyasla 132 milyon dolardı. Satışlar %8 artarak 15,3 milyar dolara ulaştı. Bir önceki yıldaki 79 sente kıyasla hisse başına 19 sentlik bir kayıp.

Boeing, bir önceki yıldaki 4,8 milyar dolardan bu çeyrekte 262 milyon dolar yaktı. Maliyet indirimleri, vergi tesliminden elde edilen gelirler ve vergi kazançları bu iyileşmeye katkıda bulundu. Emeklilik maliyetleri hariç 60 sentlik büyük kayıp, FactSet’e oy veren analistlerin tahmin ettiği 20 sentlik kayıptan daha iyiydi.

Şirketin hisseleri sabah ticaretinde biraz daha düşük işlem gördü.

Boeing’in hizmet segmenti bu çeyrekte daha yüksek kar bildirdi. Havayollarının durmuş uçakları hizmete döndürmesi ve hizmet segmentinden elde edilen gelirin bu çeyrekte büyük ticari uçakların işiyle neredeyse orantılı olması nedeniyle yedek parça satışları şu anda havacılık sektörünün büyümesinin bir parçası.

Geçtiğimiz yıl Boeing, uzun mesafeli uçuşlarda sıklıkla kullanılan popüler bir geniş gövdeli jet olan 787 Dreamliner ile bir dizi üretim eksikliğiyle uğraşıyor. üretim sorunları var Federal Havacılık İdaresi tarafından daha fazla incelemeye tabi tutulmuştur..

Uçak üreticisi 100 Dreamliner için 25 milyar doları aşan kargo üretti. Eksiklikleri giderir Jetleri müşterilere teslim etmeden önce denetimler için düzenleyici onay ister.

Boeing, Dreamliner teslimatlarına yeniden başladıktan sonra üretimini artırmayı umuyor, ancak Mr. Calhoun, CNBC’de ne zaman olacağını tahmin edemedi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler seyahat kısıtlamaları uygularken, geniş gövdeli jet pazarı Covit-19 salgını sırasında yavaşladı. Bu, Dreamliner ürün sorunlarını çözerken Boeing üzerindeki baskıyı azaltır.

Boeing, ABD’nin ülkeyle devam eden ticaret gerilimlerinin ortasında Çinli müşterilerle önemli havayolu anlaşmaları bekliyor. Çin’in hava trafik kontrolörleri, 737 MAX’ın uçan müşterileri yeniden başlatmasını onaylamadı, ancak CNBC yetkilileri, uçağın yeniden sertifikalandırılması için çok çalıştıklarını söyledi. dedi Calhoun.

yaz Doug Cameron, [email protected] adresinde ve Andrew Tangle, [email protected] adresinde

Telif Hakkı © 2021 Dow Jones & Company, Inc. Her hakkı saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Sıcak enflasyon verilerinin tetiklediği satış sonrası hisse senedi vadeli işlemleri eşitlenecek