Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları Samanyolu’nun dışındaki ilk gezegeni keşfettiklerine inanıyorlar

NASA, bilim adamlarından oluşan bir ekip olabileceğini söyledi Bulundu Samanyolu’nun ötesinde yeni bir gezegenin işaretleri. Olası keşif, başka bir galakside keşfedilen ilk gezegen olabilir.

NASA’ya göre, Dünya’dan yaklaşık 28 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan sarmal gökada Messier 51 veya Girdap Gökadası’nda isimsiz ve yaklaşık olarak Satürn büyüklüğünde olası bir gezegen bulundu.

Araştırmacılar, Chandra X – ışını Gözlemevi adlı bir NASA teleskopu ve X – Işını Transit Metodu adı verilen gezegenleri aramak için yeni bir teknik kullanarak keşif yaptılar. NASA tarafından güneş sistemimizin dışındaki gezegenler olarak tanımlanan ötegezegenleri, gökbilimcilerin tespit etmesi zordur.

Ancak yeni yöntemle bilim adamları, bir nesnenin bir yıldızın üzerinde ne zaman hareket ettiğini ve X-ışınlarını engellediğini kaydedebildiler. nesnenin hareket süresi ve yoğunluğu potansiyel gezegen boyut ve yörüngeye hakkında daha araştırmacıları söyleyebilir.

Bu görüntü, M51’de keşfedilen olası bir gezegeni temsil ediyor.

NASA / CXC / SAO / R. distefano


gökbilimciler Yayınlanan Bulguları Pazartesi günü Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Harvard astronomu Rovanne de Stefano, “X-ışını dalga boylarında gezegen adayları arayarak diğer dünyaları keşfetmek için yeni bir arena açmaya çalışıyoruz, bu onları diğer galaksilerde bulmayı mümkün kılacak bir strateji” dedi. -Smithsonian Center, çalışmayı yönetti.

Keşif heyecan verici, ancak araştırmacılar, onlarca yıl sürebilecek bir gezegenin varlığını doğrulamak için ek verilere ihtiyaç olduğunu vurguladılar. NASA, olası bir gezegenin yörüngesinin boyutunun “yaklaşık 70 yıl boyunca ikili ortağının önüne geçemeyecek kadar büyük” olduğunu söyledi.

Santa Cruz’daki California Üniversitesi’nde doçent ve astronom olan Nia Imara, “Ne yazık ki bir gezegen gördüğümüzü doğrulamak için başka bir yolculuk görmek için onlarca yıl beklememiz gerekiyor” dedi. “Ve yörüngenin ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik nedeniyle, ne zaman bakacağımızı bilmiyoruz.”

READ  Sera Gazı Düzeyleri Başarısı; Dünya hasarı kontrol etmek için mücadele ediyor