Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden ve Putin’in Ukrayna için iki saatlik görüşmesi var

Beyaz Saray’dan yapılan çağrıya ilişkin açıklamada, “Biden, ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerimizin Rusya’nın Ukrayna çevresindeki güçlerini artırma konusundaki derin endişelerini dile getirdi ve ABD ve müttefiklerimizin buna güçlü ekonomik ve diğer önlemlerle yanıt vereceğini açıkça belirtti. önlemler. Askeri genişleme.”

Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineledi ve genişleme ve diplomasiye dönüş çağrısında bulundu.”

İki başkan, ilgili ekiplerine görüşmelerini sürdürme talimatı verdi ve Beyaz Saray, “ABD, müttefikler ve ortaklarla yakın koordinasyon içinde çalışacağını” ekledi.

Beyaz Saray, Ukrayna sorununa ek olarak, iki liderin “Stratejik istikrar konusunda ABD-Rusya diyaloğu, fidye yazılımları konusunda ayrı diyalog ve İran gibi bölgesel konularda ortak çalışma” konusunu görüştüklerini söyledi.

Beyaz Saray, toplantının 10:07 ET’de başladığını ve 12:08’de sona erdiğini söyledi.

İki lider katıldı Toplantı Geçen Haziran ayında Cenevre’de. Bilinen son çağrıları Temmuz’du.
Son birkaç aydır, Rusya tedarik yollarını belirlediEn son istihbarat değerlendirmelerine aşina iki kaynak CNN’e verdiği demeçte, Moskova tıbbi birimler ve yakıt da dahil olmak üzere Ukrayna’yı işgal etmeyi seçerse, uzun süreli bir çatışmayı sürdürebilir. En son ABD istihbarat bulgularını değerlendirin Sınırda yoğunlaşan 175 bin asker ile Rusya, birkaç ay içinde Ukrayna’ya askeri bir saldırı başlatabilir. ABD istihbarat topluluğu ayrıca Putin’in Ukrayna’ya askeri bir saldırı başlatıp başlatmama konusunda henüz karar vermediğine inanıyor.

Salı öğleden sonra Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Pazartesi gecesi sunduğu aynı Avrupalı ​​müttefik grubu İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşecek. Salı, Merkel’in son tam günü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Pazartesi akşamı liderler “Ukrayna sınırlarındaki Rus askeri yapısı ve Rusya’nın giderek artan retorik söylemi hakkındaki ortak endişelerini” tartıştılar.

READ  Patriots at Goldscore: Canlı Duyurular, Sonuçlar, Oyun İstatistikleri, Öne Çıkanlar, TV, Cumartesi NFL Maçı Akışı

Beyaz Saray Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “liderler, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yapısıyla koordineli ve kapsamlı bir şekilde yakın temas halinde kalmaya karar verdiler” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Salı günü saat 14.00’te Beyaz Saray’dan gazetecilere brifing vermesi planlanıyor.

Pazartesi günü Pentagon, ülkenin Ukrayna sınırındaki Rus kuvvetleri tarafından “ek askeri kapasiteyi” izlemeye devam ettiğini doğruladı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, “Görmeye devam ettiğimiz ve görmeye devam edeceğimiz şey, Başkan Putin’in ülkesinin batı kesiminde ve Ukrayna çevresinde askeri yeteneklerine eklemeye devam edeceği ilave potansiyeldir” dedi.

ABD’li yetkililer son günlerde kilo alıyor Daha geniş bir bariyer yelpazesi sağlamak istiyor Rusya’nın amacı Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesini önlemek. Putin’in yakın çevre üyelerine ve Rus enerji üreticilerine karşı yeni önlemler ve potansiyel bir “nükleer seçenek” – Rusya’yı dünya çapında bankalar tarafından kullanılan SWIFT uluslararası tarife sisteminden ayırıyor.

Yetkililer, yeni yaptırımların ne zaman kullanılacağı konusunda nihai bir karar verilmediğini ve Biden yönetiminin şu anda entegrasyon umuduyla çoğu Rusya ile yakın ekonomik bağları olan Avrupalı ​​müttefiklerle görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Yaptırımlar dikkate alınarak yönetim, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme ve Rusya’yı işgal ederek daha da kötüleşen bir güvenlik durumu yaratma olasılığını araştırıyor. Yarım düzine kaynak CNN diyor. Kaynaklar, acil durum planlamasının Pentagon tarafından yönetildiğini ve yönetimin Kongre’ye ABD’nin nasıl hazırlandığını açıkladığını söylüyor. Victoria Nuland, Pazartesi gecesi üst düzey senatörlere verdiği “karanlık” bir senatör konferansında, Rus saldırısına yanıt olarak yönetim tarafından uygulanan sert yaptırımların ana hatlarını çizdi, ancak ABD’nin bir işgali önleme seçeneklerinin haklı olduğunu kabul etti. Tanımlanmış, dedi tanıma aşina biri.

Rus liderin Salı günkü toplantıya kendi talepleriyle gelmesi bekleniyordu.

READ  İngiltere'de yapılan bir araştırma, MRNA Govt-19 aşısının en büyük güçlendirici etkiye sahip olduğunu buldu.

Putin geçen hafta NATO’nun doğuya genişlemesini ve silahlarının Rusya sınırları yakınına konuşlandırılmasını reddedecek özel anlaşmalar için çağrıda bulunduğunu söyledi. Putin Salı günü Biden’a NATO’nun Ukrayna’nın üye olmasına izin vermemesi gerektiğini söylerse -bekliyor- Biden’ın talebi kabul etmesi pek mümkün değil.

Üst düzey bir yönetici bu hafta, ABD’nin “büyük bir Rus askeri genişlemesi durumunda toplu olarak ne yapacağımız konusunda Avrupalı ​​ortaklarımızla ciddi tartışmalara girdiğini” söyledi.

AB Başkanı Ursula van der Leyen Salı günü bir tweet’te Avrupa Birliği’nin (AB) “Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna’yı tam olarak desteklediğini” söyledi.

Herhangi bir saldırganlığa, mevcut engelleri ölçerek ve genişleterek yanıt vereceğiz” dedi.

AB’nin “ek kontrol önlemleri almak için müttefiklerimizle birlikte çalışmaya hazır” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Terörizm ve diktatörlüğün yükselişi ülkeler için de bir güvenlik sorunu olabilir. Bu bağlamda Ukrayna’nın doğu sınırındaki Rus askeri hareketlerini ve kitlesel yapısını konuşmamız gerekiyor.”

Bu bir son dakika haberidir ve güncellenecektir.

CNN’den Kevin Liptak, Natasha Bertrand, Ellie Kaufman, Jennifer Hansler, Zahra Ullah, Anna Chernova ve Jim Sciutto bu rapora katkıda bulundu.