Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, Rusya Devlet Başkanı’nın talebi üzerine Perşembe günü Putin ile görüşecek

Yöneticiye göre, Putin daveti talep etti ve Biden, “Rusya söz konusu olduğunda doğrudan lider-lider diyalogundan başka bir alternatif olmadığına” inanarak kabul etti.

Horn, “Biden yönetimi, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri inşaatçılarına yanıt olarak ortak bir yaklaşımda danışmanlık ve koordinasyon sağlayarak Avrupalı ​​müttefiklerimiz ve ortaklarımızla kapsamlı diplomasi yürütmeye devam ediyor. , (AB) ve (Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Avrupa) ve (Bükreş Dokuz) formatında ve Ukrayna’da. “

Bükreş Dokuz, NATO’nun doğu ucundaki dokuz Avrupa ülkesine bir referanstır – Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Bulgaristan, Letonya, Litvanya ve Slovakya.

Biden, ABD arasında yaklaşmakta olan ikili görüşmeleri önizlemeyi planlıyor Rusya Yetkili, zirvenin 10 Ocak’ta planlandığını ve NATO-Rusya ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın da 12 ve 13 Ocak’taki toplantıları tartışacağını söyledi. Yetkili, ABD müttefikleri ve ortaklarıyla yakın istişarenin “yönetim için bir öncelik” olduğunu ve Biden’ın Putin’e bunun altını çizeceğini söyledi.

Üst düzey bir yönetici Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD ve müttefiklerinin Rusya ile anlamlı bir diplomasiye bağlı olduklarını ve Rusya’nın Ukrayna’da ilerleme kaydetmesi halinde sert, entegre yaptırımlarla “cevap vermeye hazırız” dedi.

ABD, “Rusya saldırırsa NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri varlığını güçlendirmeyi” planlıyor. UkraynaYetkili, ülkenin gerektiğinde kendisini savunmasına yardımcı olmak için Ukrayna’ya “daha fazla yardım” sağlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Yetkili, ABD’nin henüz Rusya’nın tansiyonu düşürmeye yönelik herhangi bir girişimi görmediğini kaydetti.

“Ukrayna sınırında ve çevresinde önemli Rus birlikleri görmeye devam ediyoruz ve bu görüşmelerde gerçek ilerleme için genişleme bağlamının gerekli olduğunu Rus tarafına açıkça belirttik.”

Yetkili, ABD’nin de Rusya ile “bir noktada, ayrıntılı olarak” paylaşmak istediği endişelerin bir listesini hazırladığını söyledi. “Kritik bir andayız ve birkaç hafta oldu ve bunu ele almak ve genişlemeye giden bir yol bulmaya çalışmak için daha fazla kararlılığa ihtiyacımız var.”

READ  Beyaz Saray Bankası, başka bir McConnell'in kredi tavanını geri çekiyor

Yetkili, Putin ve Putin’in 10 Ocak’ta Cenevre’deki müzakerelere katılmayacağını söyledi. Görüşmelere Pentagon ve MGK’dan temsilciler katılacak ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yönetilecek.

Kremlin sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, Perşembe günü planlanan görüşmenin iki ülkenin tartışması gereken “çok karmaşık” konular nedeniyle Rus tarafı tarafından istendiğini söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Gündemdeki sorunlar çok karmaşık” dedi. “Başkan Putin’in söz verdiği gibi (Putin ve Biden arasındaki) son görüşmede, Rus tarafı, Washington ve bazı Avrupa başkentlerinin dikkatine sunulan iki taslak belgede sunulan tutumunu ortaya koydu.”

Peskov, “Bu nedenle, Başkan Putin’in durumunda, (Ocak) görüşmelerinden önce bir görüşmeye daha ihtiyaç var” dedi.

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Çarşamba günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky ile mevcut gerilimler hakkında konuştuğunu ve Biden’ın Putin ile yapacağı davetten önce geldiğini söyledi.

Biden-Putin görüşmesi saat 15:30 olarak planlandı. İki lider arasındaki ikinci doğrudan temas Bu ay ABD, Rusya’ya Ukrayna sınırları yakınındaki büyük askeri varlığını azaltması için baskı yapmaya devam ediyor. 100.000’den fazla Rus askeri hala orada bulunuyor ve ABD istihbarat yetkilileri Ukrayna ve müttefiklerini Rusya’nın yakında Ocak ayında bir saldırı başlatmayı planladığı konusunda uyardı.
Biden, bu ayın başlarında sanal bir toplantıda Putin’i uyardı İstila ciddi sonuçlar doğurabilir NATO’nun doğu kesiminde ciddi ekonomik yaptırımlar ve ABD askeri takviyeleri gibi.
Putin, sırayla, Rusya, ABD ve NATO’yu uyardı “Kırmızı çizgileri” aşılırsa, NATO özellikle askeri yeteneklerini daha doğuda ve Ukrayna’da genişletirse harekete geçmek zorunda kalacak. Putin, ABD’den ve NATO’dan yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri talep etti, bazı ABD’li yetkililer zaten başlamayanlar olarak nitelendirdi, ancak masada tam olarak ne olduğu konusunda ayrıntı vermedi.

Ancak ABD ve Rus yetkililer, 10 Ocak’ta bir NSC sözcüsünün Salı günü yaptığı açıklamada, “Rusya endişelerini masaya koyabilir ve Rusya’nın endişelerini masaya koyabilir” dediği güvenlik görüşmeleri için oturmaya karar verdiler. . Yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın heyeti yöneteceğini söyledi.

READ  Küresel piyasalar Omigron aşı endişeleriyle sarsıldı

Bir Beyaz Saray yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, görüşmelerin durumunun ilk etapta Rusya’nın güçlerini azaltmasıyla ilgili olmadığını, çünkü Biden yönetiminin hala diplomasinin “istediğimiz her şeyi elde etmesek bile” ilerlemenin en sorumlu yolu olduğuna inandığını söyledi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi CNN’e, ABD’li yetkililerin önümüzdeki ay Rusya ile yapılacak görüşmelerden önce Ukrayna ile daha fazla görüşme yapmayı planladıklarını söyledi.

Moskova’daki CNN’den Anna Chernova habere katkıda bulundu.