Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Belucistan ilinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi, en az 15 kişi öldü

Pakistan İl Afet Yönetim Otoritesi tarafından yirmi kişi öldü ve 300’den fazla kişi yaralandı.

Belucistan eyaletinin Harnai ilçesi yakınlarında yerel saatle 03.00 sıralarında deprem meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırması (USGS)

USGS başlangıçta Richter ölçeğinde 5.7 olarak ölçtü, ancak birkaç saat sonra büyüklüğünü 5.9 olarak değiştirdi. Derinliği 20.8 kilometreden (12,9 mil) 9 kilometreye (5,6 mil) ayarladı.

Yerleşik Jaber Khan Tareen, depremin Hornai’de elektrik kesintilerine ve hasara neden olduğunu söyledi. İlçe, kömür madenciliği topluluklarının yaşadığı birkaç dağınık temel çamur ev köyüne sahiptir.

“Dışarı çıktık ve aynı zamanda çocuklarımızı da dışarı çıkardık. Allah’a şükür evimizde herkes güvende. Ancak evin çatısı ve duvarları ağır hasar gördü” dedi.

“Neredeyse tüm dükkanlar çöktü ve köylerdeki her sokakta … bir veya iki kişi öldü ve yaralananların çoğu çocuk.”

Harna sakini Muhammed Ali, evinde bir odanın çöktüğünü ve kızının öldüğünü söyledi. Diğer odaların ağır hasar gördüğünü ve duvarlarda çatlaklar oluştuğunu söyledi.

“Dün gece deprem olduğunda çok sayıda insan evini terk etti. Biz de kaçtık ama kızlarımdan biri öldü, diğer iki kadın terk edildi” dedi.

Pakistan Başbakanı Imran Khan Perşembe günü Twitter’dan yaptığı paylaşımda depremde hayatını kaybedenlere taziyelerini iletti.

“Hernai, Belucistan’daki depremden etkilenenlere acil yardım ve derhal tazminat ve tazminat için hasarın derhal değerlendirilmesini emrettim. Sevdiklerini kaybeden ailelere taziyelerimi sunuyorum” diye yazdı.

Hornai Bölge Komiseri Sohail Afridi, kurtarma operasyonlarının sürdüğünü söyledi.

Afridi, “Kurtarma operasyonu sabah 3’ten beri devam ediyor. Yaralılar helikopterle hastaneye kaldırıldı” diyen Afridi, durumun kontrol altına alındığını da sözlerine ekledi.

Ethi Vakfı, CNN’e verdiği demeçte, Hernai’nin kırsal konumunun erişimi zorlaştırdığını söyledi.

Bölgedeki paramiliter bir kolluk kuvveti olan Belucistan Lewis Force’a göre, bölgeye giden bir yol toprak kayması nedeniyle trafiğe kapatıldı. A Video Grup tarafından Twitter’da yayınlanan memurlar, yolu temizlemek için çalıştıklarını ve iki aracın farlarındaki enkazları elle kaldırdıklarını gösterdi.
Belucistan’da son büyük deprem Eylül 2013. Richter ölçeğine göre 7,7 büyüklüğündeki deprem, Avaran’ın uzak ve ıssız bir bölgesinde meydana geldi, en az 330 kişi öldü ve 445 kişi yaralandı.

CNN’den Sofia Saifi, Karaçi’den ve İslamabad’dan Azaz Syed bildirdi.

READ  Chris Guomo, Andrew Cuomo'nun savunmasında önemli bir rol oynadı