Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Başkan Biden’ın Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı sanal görüşmenin okunması

Başkan Joseph R. Biden, Jr., 15 Kasım’da Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devlet Başkanı Xi Jinping ile neredeyse bir araya gelecekti. İki lider, iki ülke arasındaki ilişkilerin karmaşıklığını ve rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmenin önemini tartıştı. Önceki tartışmalarda olduğu gibi, iki lider çıkarlarımızın örtüştüğü alanları ve çıkarlarımızın, değerlerimizin ve bakış açılarımızın farklı olduğu alanları ele aldı. Başkan Biden, çeşitli konulardaki niyetlerimiz ve önceliklerimiz hakkında Başkan Ji ile dürüst ve doğrudan konuşma fırsatını memnuniyetle karşıladı.

Başkan Biden, ABD’nin çıkarlarını ve değerlerini savunmaya devam edeceğini ve 21. yüzyılın kurallarını sağlamak için müttefiklerimiz ve müttefiklerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğini vurguladı.NS. Yüzyıl, uluslararası bir bağımsızlık, açıklık ve adalet sistemine doğru ilerliyor. Zamanımızın zorluklarını aşmak için yurtdışındaki ortak ve ortaklarla çalışırken yurt içinde ileri görüşlü yatırımlara öncelik verdiğini vurguladı.

Başkan Biden, ÇHC’nin Sincan, Tibet ve Hong Kong’daki uygulamaları ve insan haklarıyla ilgili endişelerini daha da dile getirdi. Amerikalı işçileri ve işletmeleri ÇHC’nin haksız ticari ve ekonomik uygulamalarından koruma ihtiyacı konusunda netti. Bağımsız ve açık bir Hint-Pasifik’in önemini tartıştı ve ABD’nin bölgeye olan bağlılığımızı sürdürme konusundaki kararlılığını dile getirdi. Başkan Biden, bölgenin refahı için seyrüsefer özgürlüğü ve güvenli uçuşun önemini yineledi. Tayvan’da Başkan Biden, ABD’nin Tayvan İlişkileri Yasası, üç ortak açıklama ve altı garanti tarafından yönlendirilen “tek Çin” politikasına bağlı olduğunun altını çizdi ve statükoyu değiştirmeye yönelik tek taraflı girişimlere şiddetle karşı çıktı. Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalıyor.

Başkan Biden, stratejik riskleri yönetmenin öneminin de altını çizdi. Rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamak ve iletişim yollarını açmak için kamu bilgi koruma görevlilerine duyulan ihtiyacı kaydetti. Sağlık hizmetleri gibi çıkarlarımıza müdahale eden belirli ulusötesi sorunları gündeme getirdi. Özellikle, iki lider küresel iklim krizinin varoluşsal doğasını ve ABD ile ÇHC’nin oynadığı kilit rolü tartıştı. Ayrıca küresel enerji arzını ele almak için harekete geçmenin önemini tartıştılar. İki lider ayrıca DPRK, Afganistan ve İran da dahil olmak üzere önemli bölgesel zorluklar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Son olarak, Başkan Biden sağlam ve ikna edici diyaloğun öneminin altını çizdi.

READ  Belucistan ilinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi, en az 15 kişi öldü

###