Ekim 23, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avustralya Hükümeti-19: Sidney yeniden açılıyor ve ‘Bağımsızlık Günü’nde korona virüsü ile yaşamaya başlıyor

Avustralya’nın en büyük şehri ve Yeni Güney Galler’in başkenti Sidney, delta patlamasını kontrol etmek için Haziran ayında uygulanan sıkı bir kilitten çıkarak Pazartesi günü taşındı.

McDeeke, hayatına yeniden başlamak ve sevdiklerini görmek için “heyecanlı” olduğunu, ancak Govt-19’un toplumdaki varlığının 5,3 milyonluk bir şehir için ne anlama geldiğinden endişe ettiğini söyledi.

“Herkes bu konuyu daha iyi anlayana kadar, bence değişecek, endişelenmemiz gerekiyor” dedi.

18 aydan fazla bir süredir Avustralya, virüsü ortadan kaldırmak amacıyla sınırları kapatarak, sıkı kilitler uygulayarak ve Govt-19 salgınını ortadan kaldırarak dünya dışındaydı.

Şimdi, Avustralya’dan geliyor “Mağara” olarak adlandırılan Ve onunla yaşamaya çalışın.

Pazartesi gününden itibaren, şehirdeki yetişkinlerin %70’inden fazlası aşılı Sydneyside restoranlarına, barlarına ve spor salonlarına dönebilecek ve McDeeke gibi pek çok kişi artık aylar sonra yaşlanma bakımında sevdikleriyle tekrar bir araya gelebilecek.

Ancak zor kazanılan özgürlük her şeye mal oluyor – ulusal modelleme, Sydney’in binlerce yeni enfeksiyon ve kaçınılmaz ölüm göreceğini söylüyor.

Yeni vakalardaki artış, savunmasız insanlar üzerindeki etkisi ve Sydney’in Govt ile yaşamaya ne kadar çabuk uyum sağlayabileceği soruları, hastane sisteminin nasıl olacağı olacak.

Bundan sonra ne olacağı hem şehir hem de Avustralya için önemli olacak. Asya-Pasifik bölgesindeki diğer Sıfır Hükümet ülkeleri de, Sidney vaka sayılarının ve ölümlerin daha fazla sayıda hastaneden kaçınmayı başarırken aynı zamanda işletmelerin hayatlarına devam etmelerine ve devam etmelerine izin verip vermeyeceğini de yakından takip ediyor.

Sıfır Hükümet sonuçları

Salgının ilk yılında Avustralya, sıkı sınır kontrolleri, zorunlu izolasyon ve geçici kilitler yoluyla Covit-19’u başarıyla kontrol eden birkaç ülkeden biriydi.

Ancak Haziran ayında Sidney’de bir delta patlaması hızla komşu eyalet Victoria ve Avustralya Başkent Bölgesi’ne (ACT) yayıldı.

Avustralya’nın aşı lansmanındaki gecikmeler, kısmen tedariklerin az olması nedeniyle insanları savunmasız bıraktı ve yetkilileri yerel kilitler uygulamaya zorladı.

Analiz: Avustralya, Govt'u durdurmakta dünyayı yendi.  Şimdi nasıl yeniden açılacağı acı bir şekilde bölünmüş durumda

Üniversitede epidemiyoloji profesörü Mary-Louis McLaughliner, “Her zaman delta olmayan koyu ortadan kaldırabileceğimize inandım … ancak deltalı kilitlerin genellikle yenilmez bir rekabet olduğuna katılıyorum” dedi. Yeni Güney Galler (UNSW).

READ  Sean Taylor'ın erkek kardeşi Jersey kısa bir emeklilik bildirimi aldığını iddia ediyor

Vaka sayıları arttıkça, insanları içeride tutmanın – ekonomik ve sağlık nedenleriyle – sürmeyeceği ve Avustralyalı yetkililerin ülkeyi salgına karşı aşılamak için bir plan hazırladığı ortaya çıktı.

İlk doğum sorunları çözüldüğünde, aşılama programı abartıldı.

Geçen hafta, NSW ilk %70 çift aşılama hedefine ulaşan ilk eyalet oldu. Diğer eyaletlerin önümüzdeki haftalarda bu sayıya ulaşması ve yıl sonuna kadar ülke çapında açılması bekleniyor.

Ancak uzmanlar, potansiyel risklerin olmadığı konusunda uyarıyor – ve bazıları diğerlerinden daha fazla risk taşıyor.

Avustralya’yı yeniden açar

Avustralya’nın yeniden açılma planı, her eyaletteki brüt yetişkin aşılama oranlarına göre oluşturulmuştur, ancak aşılama rakamları eşit olarak dağıtılmamaktadır.

Hükümet rakamlarına göre, Sidney’in bazı banliyölerinde tam aşılama oranları %30 kadar düşük.

Devletin yerli halkı da eyalet düzeyinde sayının gerisinde kalıyor. Örneğin, 6 Ekim itibariyle, NSW Central Coast’taki 15 yaş ve üstü tüm kabilelerin yarısından azı her iki aşıyı da aldı. Bu bir sorundur çünkü kabile insanları genellikle kabile olmayan insanlara göre daha fazla kronik sağlık sorunlarından muzdariptir, bu da onları covid komplikasyonları için daha fazla risk altında yapar.

Giderek daha fazla genç endişeleniyor. NSW’de, 16 ila 29 yaşındakilerin yalnızca %58’i tam olarak aşılanmıştır – yakın zamanda aşılara erişim izni verilen 12 ila 15 yaşındakiler dışında herhangi bir yaşın altındakiler.

Müşteriler, 100 günden fazla bir süredir kilitli kaldıktan sonra 11 Ekim'de Sidney'de bir mağazada sıraya giriyor.

UNSW’den McLaughlin, yeniden açılmanın sunduğu özgürlüklerden yararlanan ilk gençlerden biri olacak gibi görünüyor, bu nedenle aşılarının tam olduğundan emin olmak önemlidir.

Bunu, göz ardı edilirse sonunda bir orman yangınını ateşleyecek olan kuru bir ateşlemeye benzetti. “Gençler, yangın çıkarıyorlar, sonra risk altındaki gruplar … savunmasız ve yerli halk ve genel olarak büyük şehirlerin dışındaki bölgeler” dedi.

Avustralya’nın sıkı sınır kontrolleri ve izolasyon önlemleri, Govt vakalarının hastanelerden geçici tıbbi birimlere yayıldığı 2020’de ülkenin diğer ülkelerde kaostan kaçınmasına izin verdi.

READ  Estrada yangın kontrolü %35; Tahliye emirleri Groups Mob Up-CBS San Francisco'ya düşürüldü

Ancak, 18 aylık hazırlığa rağmen sağlık grupları, NSW hastane sisteminin yeni enfeksiyonların patlak vermesiyle başa çıkamayacağı konusunda uyardı.

Qantas dönüş uçağı hava rekoru kırdı

Geçen ay NSW Hemşireler ve Ebeler Derneği, örgütün son Hükümet patlamasından önce bile baskı altında olduğunu gösteren araştırmalara atıfta bulunarak eyalet hükümetini personel sayısını artırmaya çağırdı.

Perşembe günü, NSW’nin yeni CEO’su yakında açılma planlarını açıkladıktan sonra, Avustralya Tabipler Birliği başkanı Omar Gorshid, yetkilileri “sorumsuz” olmamaya çağırdı.

Bir açıklamada, “Çok hızlı veya çok hızlı açılmanın nihai sonucu kaçınılmaz ölümler, kilitlenmeler ve diğer kısıtlamalar – NSW’de kimsenin görmek istemediği şeyler” dedi.

“Sidney, ülkenin geri kalanına sağlık ve zindeliği korurken hükümetle nasıl yaşayacağını göstermek için bu fırsatı kullanmalı.”

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülke eyaletlerinin daha fazla Govt davasına hazırlanmak için 18 ayı olduğunu ve “planlamanın doğru olduğunu” söyledi.

Ayrıca Avustralyalıların sistemdeki baskıyı kaldırmada rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Vakanın olmadığı yerde 500 vaka veya günde 1500 vaka oluyor. Hemşirelerde ve hastanelerde çalışan herkese destek olmak için yapabileceğiniz en iyi şey aşı yaptırmaktır” dedi.

Doktor, 3 Ekim'de Sidney, Avustralya'daki Belmore Sports Ground Aşılama Merkezinde bir müşteriye Pfizer aşısını uygular.

‘İyi Bir Örnek Oluşturma’

Avustralya, sıfır koyundan yüksek aşılama oranıyla virüsle yaşamaya başlıyor – ancak bölgede bunu yapan ilk ülke değil.

Haziran ayında Singapur hükümeti, ciddi Govt-19 vakalarını kontrol etmeye ve enfeksiyon oranlarından ziyade hastane başvurularını azaltmaya odaklanacağını duyurdu. Singapur dünyadaki en yüksek aşılama oranlarından birine sahiptir – toplam nüfusunun %83’ü tam olarak aşılanmıştır.

Ancak kısıtlamaların hafifletilmesinden sonra, Singapur Hükümeti 19 vakalarının sayısı, salgının başlamasından bu yana keskin bir şekilde arttı. Ekim ayı başlarında ülke, artan enfeksiyonları frenlemek ve sağlık sistemi üzerindeki baskıyı kaldırmak için bazı kısıtlamaları yeniden uygulamaya koydu.

Geçen hafta, toplanmasına izin verilen kişi sayısı beşten ikiye düştü, evden çalışma norm haline geldi ve 12 yaşından küçük öğrenciler için dersler askıya alındı ​​veya çevrimiçi ortama taşındı.

Avustralya, maske takmak da dahil olmak üzere diğer halk sağlığı tavsiyelerini uygularken bile insanlar karışmaya başladıkça vaka sayılarının artmasını bekliyor.

NSW Başbakanı Dominic Berrett, eyaletteki Govt-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından 11 Ekim'de saçını kestirdi.

Doherty Enstitüsü’nün ulusal modellemesi, “kısmi halk sağlığı önlemleri” ve %70’lik çifte aşılama oranıyla, rakamlar altı ayda 385.000 vakaya ve 1.457 ölüme yükselecek – Avustralya’nın toplam salgın sayısından daha fazla. Bu sayıları azaltarak daha fazla farkındalık görülebilir, diye ekledi.

READ  M1 Max, önceki 16 inç MacBook Pro'dan %181 daha hızlı grafikler sunar

Yeniden açılmadan önce, Avustralyalı liderler vatandaşlarını normal yaşama dönmenin maliyetli olacağı daha fazla ölüme hazırlama konusunda dikkatliydi.

Ancak Singapur gibi Avustralya da, vakaların çok hızlı artması durumunda daha sert kısıtlamalar getirmeyi reddetmedi.

Singapur ve Avustralya dışında, Yeni Zelanda, Tayland ve Vietnam, eleme stratejisini terk etmekten bahsetti. Bazı yerlerde bu şimdiden endişe yarattı – Yeni Zelanda’da yorumcular hareketin ülkenin en savunmasız kesimlerine zarar verebileceğine dair korkularını dile getirdiler.

Uzmanlar, Sydney’in yeniden açılmak için ne kadar başarılı olduğuna ve çevresindeki ülkelerin hatalarından ders çıkarmak istediğini söyledi.

Yeni Zelanda, delta varyasyonunu sallamak zor olduğu için sıfır Hükümet stratejisini terk ediyor

Sadece diğer ülkeler değil – Morrison ülke çapında yeniden açılma konusunda hızlı ilerleme kaydetmeye hevesli ve Avustralya’daki diğer eyaletler ve bölgeler NSW’yi yakından takip edecek.

Avustralya’nın en büyük ikinci eyaleti olan Victoria, önümüzdeki Ekim ayında yeniden açılacak.

Mater Sağlık Hizmetleri’nde bulaşıcı hastalıklar direktörü Paul Griffin, diğer hükümetlerin Sydney’in sağlık sisteminin yeniden açıldıktan sonra nasıl çalıştığıyla özellikle ilgileneceğini söyledi.

“Vaka sayılarının kilit önlem olacağını düşünmüyorum” dedi. “Bence bu önemli bir morbidite ve yoğun bakım kombinasyonunun ve tabii ki mortalitenin bir işareti olacak.”

Hastanelerin sular altında kalması ve normal hizmetleri güvenli bir şekilde yerine getirememesi “kırmızı bayrak” olacağını söyledi.

Sidney’de ikamet eden McDeeke, hala ilk lokavtın gerekli olduğuna inandığını ve yeniden açmanın sorunsuz olmasını beklemediğini söyledi – davaların zamlar ve kısıtlamalarla yeniden gündeme gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak şimdilik “tekrar normal bir hayat” yaşayacağı için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

“Tünelin ucunda küçük bir ışık görebilirsiniz.”