Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya hisse senetleri Reuters’in ABD enflasyon testi öncesinde işlem gördü

© Reuters. Dosya Resmi: Güvenlik maskesi takan insanlar, 29 Eylül 2021’de Japonya’nın Tokyo kentinde Corona virüsünün (COVID-19) patlak vermesi sırasında elektronik panolarda hisse senedi fiyatlarını gösteriyor. REUTERS / Issei Kato

Julie Ju tarafından

HONG KONG (Reuters) – Uzun süredir ertelenen 1 trilyon dolarlık ABD Altyapı Yasası ABD’den enflasyon verilerinin açıklanmasını beklerken, piyasalar, Asya hisse senetleri düştü ve ABD Hazine tahvil getirileri Salı günü düştü.

Japonya dışında, Asya-Pasifik hisse senetlerinin daha geniş MSCI endeksi %0,2 yükseldi. Hisse senedi endeksi %0,68 düşerken, Avustralya hisse senetleri %0,24 düşerken, finans sektöründeki kayıplar ağır madencilik hisseleri arasındaki erken kazanımları dengeledi.

Asya’nın başka yerlerinde, emlak sektörünün likidite sıkıntılarının varlık stokları üzerinde baskı oluşturmasıyla Çin’in mavi çipli CSI300 endeksi %0,2 düştü. Hong Kong yüzde 0.11 düştü.

Çin Komünist Partisi’nin üst düzey üyeleri, Başkan Xi Jinping’e bir dönem daha yeşil ışık yakmaya hazır olarak Pazartesi gününden beri Pekin’de toplanıyor.

Bu arada, Çin Devlet Konseyi’nin düşünce kuruluşu Pazartesi günü emlak geliştiricileri ve bankalarla bir toplantı yaparak geliştiricileri özel şirketlerin nakit akışını iyileştirmelerine yardımcı olmaya çağırdı.

Beijing Uni Asset Management’ın baş yatırım yetkilisi Zhang Jihua, “Tüm piyasanın hissiyatı bugün nispeten düşük. Ve yatırımcılar kilit olaylar arasında bekle-ve-gör yaklaşımı benimsiyor ve bir politika yönü bekliyorlar,” dedi.

Pan-bölgesi %0,41, Almanya %0,31 ve vadeli işlemler %0,39 değer kaybetti. ABD hisse senedi vadeli işlemleri %0.22 düştü.

Pazartesi günü, Wall Street’in kıyaslaması ve Nasdaq, tüm zamanların son maksimum koşusunu sekiz ardışık seansa çıkarırken, Blue-Chip Dow arka arkaya ikinci rekorunu tamamladı.

Tesla hisseleri %4.9 düştü (NASDAQ 🙂 Inc, S&P 500’ü tartmak için. CEO Elon Musk’ın Twitter (NYSE 🙂 anketinin ardından Tesla, elektrikli araç üreticisindeki hissesinin %10’unu satmaya karar verdi. Anket 3.5 milyondan fazla oy aldı ve %57.9’u “evet” oyu aldı.

READ  Kolej futbolu sınavları, Takvim: Yayılıma karşı tahminler, bugünden itibaren 12. haftanın ilk 25 maçı için çelişkiler

Dünya hisse senetleri, nispeten kötü merkez bankası haberleri ve güçlü ABD işgücü verileriyle geçen Cuma günü rekor seviyeye ulaştıktan sonra Pazartesi günü yükseldi ve Atlantik Okyanusu’nun her iki tarafında sağlıklı bir kazanç mevsiminin yarattığı güveni artırdı.

Ancak sıkı bir ABD işgücü piyasası ve küresel tedarik zincirlerinin yerinden edilmesi, Çarşamba günü tüketici fiyatlarında daha yüksek okumaya yol açacak. Güçlü enflasyon, Federal Rezerv’in faiz oranlarını beklenenden daha erken yükselteceği konuşmasını canlandıracak.

ANZ analistleri bir notta, “Powell, merkez bankasının çekirdek enflasyon ve ücretlerin yoğunlaşması ve genişlemesi ile birlikte faiz artırımlarına karşı sabırlı olabileceğini iddia etse de, saatin bu çizgiyi ne kadar sürdürebileceği konusunda zaman var” dedi.

Geçen aya kadar ABD Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı ve en güçlü banka düzenleyicisi olarak görev yapan Randall Quarles, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Hazine gelirinin düşmesinin ardından yıl sonunda banka genel müdürlüğü görevinden ayrılacağını duyurdu.

Gösterge endekste getiriler, Pazartesi günü ABD’de kapanışta gerçekleşen %1,497’ye kıyasla %1,4741’e ulaştı. İki yıllık getiri, %0.449’luk ABD kapanışına kıyasla %0.4148 düştü.

Doların altı jetonluk sepet karşısındaki saati 93.919’a düştü.

ABD altyapı faturasının geçmesi ve Çin’in ihracat artışının enerji talebi görünümünü desteklemesiyle petrol fiyatları sabit kaldı.

Suudi Arabistan’ın devlete ait üreticisi Aramco (SE :), ham petrolünün resmi satış fiyatını da yükseltti.

Bir varil %0,1 düşüşle 81,86 dolara geriledi. Varil başına 83.31 dolardı.

Altın biraz daha düşük. Ons başına 1.823.1742 dolardan işlem gördü. [GOL/]