Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Artan enerji maliyetleri nedeniyle tüketici fiyatları beklenenden fazla yükseliyor

Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kullanılmış arabalarda gıda ve enerji fiyatlarının artmaya devam etmesiyle tüketici fiyatlarının Eylül ayında beklenenden biraz daha fazla yükseldiğini söyledi.

Tüm emtialar için tüketici fiyat endeksi, Dow Jones’un %0.3’lük tahminine kıyasla, aylık %0.4 arttı. Yıllık bazda, fiyatlar %5,4 arttı ve tahmin %5,3 ve Ocak 1991’den bu yana en yüksek seviye oldu.

Ancak, değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, TÜFE yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %4’lük tahminlere karşı %0,2 ve yıllık %4 arttı.

Haberin ardından Dove vadeli işlemleri biraz olumluyken, devlet tahvili getirileri daha yüksekti.

Petrol fiyatları bir önceki aya göre %1,2 daha artarak yıllık artışı %42,1’e getirdi. Fuel oil yıllık %42.6 artışla %3.9 arttı.

Gıda fiyatları da aylık %1.2 artışla ev yemekleri ile önemli artışlar gösterdi. Et fiyatları Eylül’de yıllık %12,6 artışla %3,3 arttı.

Son aylarda enflasyonist baskıların merkezinde yer alan ikinci el araç fiyatları aylık %0,7 düşerek 12 aylık artışı %24,4’e indirdi. Ancak, araç maliyetlerindeki düşüşe rağmen, devam eden enflasyon, enflasyonun politika yapıcıların düşündüğünden daha uzun süre devam edeceği fikrine inanılırlık kazandıracaktır.

Uçak biletleri, Temmuz ayında %9,1 düşerken, ay için %6,4 düştü.

TÜFE’nin üçte birini oluşturan konaklama fiyatları, 12 aylık dönemde aylık %0,4 artarak %3,2’ye yükseldi.

Giyim fiyatları da Eylül’de %1,1 düşerken, ulaşım hizmetleri %0,5 düştü. Her iki sektör de yükselmeye devam ediyor ve hala yıllık %3,4 ve %4,4 kazanç gösteriyor.

Federal Rezerv yetkilileri mevcut enflasyonu “orta” olarak nitelendirdi ve genellikle bir tedarik zinciri ve önümüzdeki aylarda bekledikleri sorunları talep ediyor.

Ancak, bu görüş son zamanlarda önemli bir indirim aldı.

Salı günü, Uluslararası Para Fonu, enflasyon kanıtlanmaya devam ederse merkez bankasının ve küresel muadillerinin acil durum planları hazırlamak zorunda kalacağı konusunda uyardı. Bu, fiyat artışlarını kontrol etmek için faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmek anlamına gelir.

READ  Lincoln Riley, USC 'Hayatımın En Zor Sonu' için Oklahoma'dan ayrıldı

Öğleden sonra, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, CNBC’ye, enflasyonun bir sorun olması gerektiğini düşündüğünü ve bir faiz artırımına ihtiyaç duyulması halinde merkez bankasının ekonomik desteğini geri çekme konusunda daha ciddi olması gerektiğini söyledi. Salı günü, Atlanta Fed Başkanı Rafael Plastic, enflasyonu yükselten faktörlerin “kısa” olmayacağını söyledi.

Ancak JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, mevcut koşulların netleşeceğini ve 2022’de enflasyonun bir faktör olmayacağını söyleyerek Pazartesi günü tartışmanın geçici tarafını aldı.

Bu son dakika haberi. Lütfen güncellemeler için burayı tekrar kontrol edin.

Daha iyi bir yatırımcı olun CNBC Pro.
Hisse senedi seçimlerine, analist aramalarına, özel röportajlara ve CNBC TV’ye erişin.
Başlamak için kaydolun Bugün ücretsiz deneme.