Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Anlatıcı: Delta dünyaya hükmediyor, ancak bilim adamları endişeli yavrular görüyor

Avusturya hükümetinin korona virüsüne (COVID-19) karşı tam olarak aşılanmamış yaklaşık iki milyon kişiyi karantinaya almasının ardından 15 Kasım 2021’de Avusturya’nın Viyana kentinde yayalar sokakta yürüyor. REUTERS / Lisi Niesner

ŞİKAGO, 15 Kasım (Reuters) – SARS-CoV-2 virüsünün delta varyantı, korona virüsü romanının dünyanın birçok yerinde denenmemiş olarak yayılmasıyla tetiklenen, dünya çapındaki neredeyse tüm korona virüsü enfeksiyonlarına neden oluyor. Şimdiye kadar, aşılar hala deltadan kaynaklanan ciddi hastalıklara ve ölümlere karşı koruma sağlayabilir, ancak bilim adamları ihtiyatlı.

İşte bildiklerimiz:

Delta – hala hakim

İlk olarak Aralık 2020’de Hindistan’da tespit edilen delta varyantı, SARS-CoV-2 virüsünün en endişe verici versiyonu olmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü, deltayı kaygının bir çeşidi olarak sınıflandırır; bu, bu varyantın prevalansı artırabileceği ve ciddi hastalıklara neden olabileceği veya aşıların ve tedavinin etkinliğini azaltabileceği anlamına gelir.

San Diego’daki La Jolla İmmünoloji Enstitüsü’nde bir virolog olan Shane Grotti’ye göre, Delta’nın “süper gücü” yayılmasıdır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre Delta, önceki SARS-CoV-2 suşlarından iki kat daha fazla enfekte. Araştırmalar, kurbanların önceki virüs türlerine göre hastaneye kaldırılma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Delta ayrıca orijinal korona virüsünden iki ila üç gün önce semptomlara neden olur ve bu da bağışıklık sistemine savunmayı güçlendirmek için daha az zaman verir.

Delta ile enfekte olan insanlar, burunlarında korona virüsünün orijinal versiyonuna göre 1.200 kat daha fazla virüs taşıyor. Deltaya karşı aşılanmış kişilerde virüs miktarı aşılanmamış kişilerle aynıdır ve her ikisi de virüsü başkalarına bulaştırabilir.

Ancak aşılı kişilerde virüsün seviyesi hızla düştüğü için virüsü kısa süreliğine yayabilir.

WHO’ya göre Delta, halka açık veri tabanlarına bildirilen tüm genetik dizilerin %99,5’ini oluşturuyor ve çoğu ülkede diğer türlerle “rekabetçi”.

READ  Biden Crafts A İklim Planı B: Vergi İmtiyazları, Düzenleyici ve Devlet Eylemi

Büyük bir istisna, deltanın daha yavaş yayıldığı Güney Amerika’dır ve daha önce potansiyel küresel tehditler olarak tanımlanan diğer türler – özellikle gama, lambda ve mu – hala kaydedilen vakaların önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Deltanın Torunları

Delta’nın küresel hakimiyeti göz önüne alındığında, birçok aşı uzmanı artık gelecekteki tüm varyantların Delta’nın şubeleri olacağına inanıyor.

“Torun” AY.4.2 olarak bilinen ve çoğunlukla listelenen virüs örneklerinin yaklaşık %10’unun bulunduğu Birleşik Krallık’ta yoğunlaşan dikkate değer bir delta.

AY.4.2 Spike proteini, virüsün hücrelere girmek için kullandığı iki ek mutasyon içerir. Bilim adamları hala bu mutasyonların ne gibi faydalar sağladığını araştırıyorlar.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, AY.4.2’yi “incelenmekte olan bir varyant” olarak belirlemiştir. İlk analiz, bunun aşının etkinliğini Delta’ya kıyasla önemli ölçüde azaltmayacağını gösteriyor, ancak şirket, aşının biraz daha bulaşıcı olabileceğine dair bazı kanıtlar olduğunu söyledi.

WHO’ya göre AY.4.2, Amerika Birleşik Devletleri dahil en az 42 ülkeye yayılmıştır.

Daha fazlası var mı?

Viral uzmanlar, Delta’nın evrimini yakından izliyor ve en yaygın varyantın aşılara ve doğal enfeksiyonlara karşı bağışıklık savunmasına nüfuz etmesine izin verecek herhangi bir mutasyon belirtisi arıyor.

Ancak mevcut aşılar ciddi hastalık ve ölümleri önler, ancak enfeksiyonu önlemez. Aşılı kişiler arasında bile virüs hala burun yoluyla bulaşabilir ve daha sonra hastalığı küçük, aerosol haline getirilmiş damlacıklar yoluyla yayabilir.

Mayo Clinic’teki aşı geliştiricisi Dr. Gregory Poland, SARS-CoV-2’yi yenmek için yayılmalarını önleyecek yeni nesil aşılar gerektireceğini söylüyor. Polonya ve diğer uzmanlar, o zamana kadar dünyanın savunmasız kalacağını söylüyor.

Julie Steinhuisen’in raporu; Dan Grepler tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.