Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’deki istihdam artışı ivme kazanıyor; İş gücü sıkıntısı devam ediyor

  • Tarım dışı ücretler Ekim’de 531.000 arttı
  • İşsizlik oranı %4,8’den %4,6’ya düşüyor
  • Ortalama saatlik kazanç artışı %0,4; Bir önceki yıla göre %4,9 arttı
  • İşgücüne katılım oranı değişmeyerek %61,6’da kaldı

WASHINGTON, 5 Kasım (Reuters) – ABD’de istihdam, yaz Govt-19 salgınının ters rüzgarlarının yavaşlaması ve ekonomik aktivitenin dördüncü çeyreğin başında yeniden hızlandığına dair ek kanıtlar sağlamasıyla Ekim ayında beklenenden fazla arttı.

Bununla birlikte, Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü yakından izlenen istihdam raporu, federal fonlu işsizlik ödeneklerinin Eylül ayı başında sona ermesinden ve okulların tamamen açılmasından sonra bile işgücü sıkıntısının devam ettiğini gösteriyor. İşgücüne katılım oranı eşitti.

Bununla birlikte, istihdamda artan tüketici güveni ve geniş tabanlı istihdam kazanımları, hizmet sektörünün ekonominin daha olumlu tablosuna katkıda bulunurken, korona virüsünün delta varyantı ve ekonomi genelinde mal sıkıntısı üçüncü çeyrekte büyümeyi kısıtladı. Bir yıldan fazla bir süredir yavaş tempo.

Birincil Küresel Yatırımcılar baş stratejisti Seema Shah, “Ufuktaki bir bulut, inatla bastırılmış bir katılım oranıdır” dedi. “Bu noktada, azaltılmış sosyal yardımlarla, özel eğitime geri dönüşle ve imrenilen oranlarda düşüşle birlikte katılımda bir iyileşme görmemiz gerekiyor.”

Şirketler anketi, tarım dışı ücretlerin geçen ay 531.000 iş arttığını gösteriyor. Eylül ayı verileri, daha önce açıklanan 194,000 yerine 312,000’in üretildiğini gösterecek şekilde büyük ölçüde değiştirildi. Reuters tarafından yürütülen ekonomistler, ücretlerin 450.000 iş artacağını tahmin ediyor.

Şubat 2020’deki istihdam, zirveden 4,2 milyon iş daha az. Bu yılki istihdam artışı ayda ortalama 582.000.

Eğlence ve konaklama işletmeleri geçen ay işe alımlarda artışa yol açarak 164.000 iş yarattı. Profesyonel ve ticari hizmetler, nakliye ve depolama, sağlık, toptan satış, finansal faaliyetler ve madencilik sektörlerinde de ücretler arttı.

Üretim, motorlu araç üreticilerinde 28.000 pozisyon ile 60.000 iş ekledi. İnşaat ücretleri 44.000 iş arttı.

READ  2021 World Series Tahminleri, Braves-Astros Choices: Uzmanlar, Eşit Eşleşen Sonbahar Klasikleri Üzerine Bölünüyor

Ancak eyalet ve yerel yönetim eğitimi 65.000 işini kaybetti. Hükümet, eğitimde salgın hastalıklarla ilgili personel sayısında yaşanan dalgalanmaların normal mevsimsel kalıpları bozduğunu ve sektördeki istihdam değişikliklerini açıklamayı zorlaştırdığını söyledi. Otobüs şoförlerinin ve diğer destek personelinin eksikliği iyi belgelenmiştir. Genel hükümet ücretleri 73.000 iş azaldı.

ABD hisseleri yükselmeye başladı. Dolar bir sepet bozuk para karşısında yükseldi. ABD Hazine fiyatları karıştı.

Milyonlar evde

Ailelere yönelik küçük anketin ayrıntıları da güçlü istihdam kazanımları ile heyecan vericiydi. İşsizlik oranı Eylül’deki %4,8’den geçen ay %4,6’ya düştü. Geçen ay işgücüne 104.000 kişi katılmasına rağmen, milyonların dışarıda kalması, işverenlerin Ağustos sonunda açılan 10,4 milyon işi doldurmasını zorlaştırdı.

İşgücüne katılım oranı veya çalışma yaşındaki Amerikalıların iş arayanlara oranı, %61.6’da değişmeden kaldı. Dar bir aralıktan geliyor

Haziran 2020’den itibaren %61,4’ten %61,7’ye. Salgının başlamasından bu yana yaklaşık beş milyon kişi işgücünü terk etti.

27 hafta veya daha uzun süredir işsiz sayısı 357.000 azalarak 2.3 milyona geriledi. Geçen ay 7.4 milyon kişinin %31,6’sı resmi olarak işsizdi.

İşgücü piyasası, salgın hastalıklar sırasında bakım ihtiyaçları, korona virüsü korkuları, erken emeklilik, büyük tasarruflar ve kariyer değişiklikleri ve yaşlanan nüfus ve yakın zamanda tamamlanan genişletilmiş işsizlik yardımları nedeniyle yaşanan aksamalardan sorumlu tutuluyor. Salgınlar sırasında şehirden ayrılanların çoğu henüz geri dönmemiş olsa da, açık iş ve yer arasında bir uyumsuzluk olabilir.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “İşgücü dağılımı üzerindeki bu kısıtlamalar, virüsün kontrolünde daha fazla ilerleme ile azalacak, istihdam ve ekonomik aktivitedeki kazanımları destekleyecek” dedi.

Merkez bankası, aylık tahvil alımlarıyla ekonomiye ödediği para miktarını bu ay yeniden hesaplamaya başlayacağını açıkladı. devamını oku

READ  Kolej futbolu sınavları, Takvim: Yayılıma karşı tahminler, bugünden itibaren 12. haftanın ilk 25 maçı için çelişkiler

4 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan Beyaz Saray aşı emri, federal müteahhitler ve 100 veya daha fazla çalışanı olan işletmeler için geçerli olup, işgücü kıtlığını artırabileceği endişelerini artırmaktadır.

İşçiler daha yüksek ücretler ve daha iyi koşullar talep etmek için sıkı işgücü piyasasını sömürdükçe grevler yoğunlaştı. Yaklaşık 10.000 Deere & Co. (DE.N) Hükümetin istihdam raporu için ev ve işyerlerini denetlediği dönemin ortasında, işçiler Ekim maaş bordrosundan etkilenmedi.

Ortalama saatlik kazançların %0,4 artmasıyla birlikte, işçilerin mücadelesi ücret artışını artırmaya devam etti. Yıllık ortalamasını Eylül’deki %4,6’dan Ekim’de %4,9’a yükseltti.

Bu, rekor tasarruflarla birlikte, maaş enflasyonu ve mal kıtlığı yüksek olmasına rağmen, tatil döneminde tüketici harcamalarını desteklemeye yardımcı olacaktır.

Lucia Mudigani’nin raporu, Sisu Nomiyama’nın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.