Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD tüketici fiyatları yaklaşık 40 yılın en büyük artışını kaydediyor; Enflasyon zirveye yaklaşıyor

  • Tüketici fiyatları Aralık’ta yüzde 0,5 artacak
  • TÜFE yıllık %7,0 artıyor
  • Çekirdek TÜFE %0,6 arttı; Yılda %5.5 iyileştirme

WASHINGTON, 12 Ocak (Reuters) – Kiralık sığınaklar ve kullanılmış arabalar güçlü kazanımlarını koruyarak ABD’de tüketici fiyatları Aralık ayında keskin bir şekilde yükseldi ve yaklaşık kırk yılın en büyük yıllık enflasyonuna ulaştı. Mart ayı başında fiyatlar.

Çalışma Bakanlığı tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapor, işgücü piyasasının geçen Cuma günü maksimum istihdamda veya yakınında olduğunu gösterdi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonun “köklenmesini” önlemek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu söyledi ve Senato Bankacılık Komitesi’nin ikinci dört yıllık başkanı olarak atanmasına ilişkin duruşmada ifade verdi. Banka. daha fazla oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Tedarik zincirlerinin Govt-19 salgını nedeniyle felç olmasının bir sonucu olarak yüksek yaşam maliyeti, onay notu başarılı olan Başkan Joe Biden için siyasi bir rüya.

“Merkez bankası, Mart ayında faiz oranlarını yükseltmeye başlaması için zorlayacak ve üzerlerindeki – koridorun her iki tarafındaki – siyasi baskıya bağlı olarak, bu yıl ve sonrasında dört veya daha fazla oran yükseltmek zorunda kalacaklar. Gelecek yıl, Charlotte, North Carolina’daki Independent Adviser Alliance liderliği dedi. Yatırım yetkilisi Chris Sackerelli dedi.

Tüketici fiyat endeksi, Kasım ayındaki %0,8’lik artışın ardından geçen ay %0,5 arttı. Gıda fiyatlarındaki %0,5’lik artış önceki üç aya göre daha az olmasına rağmen, yüksek kiralara ek olarak tüketiciler gıda için daha fazla ödeme yaptı. Meyve ve sebzelerde fiyatlarda büyük artışlar görüldü, ancak sığır eti fiyatları son zamanlardaki keskin artışların ardından %2,0 düştü.

Tüketiciler, hem Kasım hem de Ekim aylarında %6,1’lik artışın ardından %0,5 düşen benzin fiyatlarından kurtuldu.

READ  En İyi Siyah Gümüş Oyun Denetleyicisi Fiyatları: Xbox, PlayStation, Switch ve daha fazlası

Aralık ayına kadar olan 12 aylık dönemde TÜFE %7,0 arttı. Bu, Haziran 1982’den bu yana yıllık en büyük artış ve Kasım ayındaki %6,8’lik artış.

Geçen ayki enflasyon beklentilerle uyumluydu. Artan enflasyon, ücret artışlarını da azaltır. Enflasyona göre düzeltilmiş ortalama haftalık kazançlar Aralık ayında yıllık bazda %2,3 düştü.

Başkan Biden, dünya ekonomisi salgından kurtulurken hemen hemen her ülkenin enflasyondan etkilendiğini söyledi.

Biden yaptığı açıklamada, “Bu rapor, hala daha fazla işimiz olduğunu, fiyat artışlarının hala yüksek olduğunu ve aile bütçelerinin sıkıştırıldığını vurguluyor.” Dedi.

Enflasyon, merkez bankasının esnek %2 hedefinden daha yüksek. İşgücü piyasası sıkılaştıkça artan ücret baskıları da sıkılaşıyor. İşsizlik oranı Aralık ayında %3.9 ile 22 ayın en düşük seviyesine geriledi. CME’nin FedWatch aracına göre, piyasalar Mart ayında %80 büyüme hedefi belirledi.

Ekonomistler, enflasyonun daha geniş doğasının merkez bankası yetkililerinin dikkatini çekmediğini söylüyor. Enflasyon beklentilerinin güçlenerek merkez bankasını agresif bir şekilde para politikasını sıkılaştırmaya ve resesyona neden olabileceğine dair endişeler var.

Chicago’daki Grand Thornton baş ekonomisti Diane Swong, “Bu, 1980’lerden bu yana enflasyonu düşürmeye çalışmak yerine merkez bankasının ilk kez takip edilmesidir” dedi. “Kendini hazırla.”

4 Nisan 2020’de Home Depot, Kuzey St. Louis, Missouri, ABD’de korona virüsü hastalığının (COVID-19) yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için maske takan bir yapı malzemeleri mağazasına göz atıyor. 4 Nisan 2020’de çekilmiş bir fotoğraf. REUTERS / Lawrence Bryant / Dosya Fotoğrafı / Dosya Fotoğrafı

Wall Street hisseleri, fiyatlardaki artış beklentileriyle yüksek işlem gördü. Dolar bir sepet bozuk para karşısında düştü. ABD Hazine fiyatları yükseldi.

Reuters grafikleri

Darboğaz Hafifletme

Ekonomistler, yıllık TÜFE oranının Aralık veya Mart’ta zirve yapmasını bekliyor. Tedarik Yönetim Enstitüsü tarafından geçen hafta yürütülen bir çalışmada, üreticiler Aralık ayında tedarikçi teslimatlarının arttığını bildirdi.

READ  ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor, petrol patlaması

Ancak Omigron varyantı tarafından yönlendirilen Covit-19 güvenlik açıkları, tedarik zincirlerini normalleştirmeye doğru yavaş yavaş ilerleyebilir.

Uçucu gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, TÜFE Kasım ayındaki %0,5’lik artışın ardından geçen ay %0,6 arttı.

Birincil konut sahiplerinin eşdeğer kirası ile, bir ev sahibinin bir ev kiralayarak alacağı ve art arda üçüncü ay için %0,4 oranında artacak olan çekirdek TÜFE kirası yükseltildi.

Kullanılmış araba ve kamyon fiyatları, önceki iki ayda %2,5’lik artışın ardından %3,5 arttı. Ayaklanma, Ağustos sonu ve Eylül başındaki Ida Kasırgası’nı yansıtıyor ve diğer mülklerle birlikte binlerce motorlu aracı yok ediyor.

Yeni motorlu araç fiyatları, art arda dokuzuncu ayda artış kaydederek %1,0 arttı. Küresel yarı iletken kıtlığı motorlu araç üretimini azalttı.

Mobilya, yatak ve ev bakım ürünleri fiyatları yükseldi. Giyim fiyatları Ocak 2021’den bu yana en büyük artış olan %1.7 arttı. Sağlık bakım maliyetleri %0,3 arttı.

Uçak bileti, kişisel bakım ürünleri ve tütün fiyatları da arttı. Ama eğlence gibi, motor sigortasının maliyeti yine düştü. İletişim fiyatları değişmedi.

Aralık ayına kadar olan 12 ayda, sözde çekirdek CBI %5,5 oranında hızlandı. Bu, Kasım ayındaki %4,9’luk iyileşmenin ardından Şubat 1991’den bu yana en büyük yıllık kâr. Yıllık baz TÜFE oranı Şubat ayında zirve yapıyor.

Ancak enflasyon bu yılki hedefin üzerinde olacaktır.

PNC Financial, Pittsburgh, Pennsylvania baş ekonomisti Gus Foucher, “Tedarik zincirlerinin yeniden açılması, 2022 yılına kadar enflasyonu düşürecek ve taşıtlar ve enerji gibi belirli emtialara yönelik talep arzını azaltacak” dedi.

“Ancak birçok mal ve hizmet için enflasyon, yüksek işgücü maliyetleri ve girdi fiyatları nedeniyle 2022’de salgın öncesine göre daha yüksek olacak. Konut da 2022’de daha yüksek enflasyona katkıda bulunacak.”

Lucia Muttigani’nin raporu; Bebek Nomiyama ve Andrea Richie’nin Kurgusu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.