Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik olarak boykot etmeyi planlıyor

Washington (AB) – ABD, Pekin’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları için diplomatik boykot yapacak. Beyaz Saray Pazartesi günü Çin’in insan hakları ihlallerine karşı olduğunu yineledi ve Çin’in bu hareketi “sert karşı önlemlerle” memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Amerikalı sporcuların yarışmaya devam edeceklerini ve “tam desteğimizi alacaklarını”, ancak “Oyunların tezahüratına katkıda bulunmayacaklarını” söyledi.

Pazartesi günkü konferansta gazetecilere konuşan Psaki, “ÇHC’nin Sincan’daki ağır insan hakları ihlalleri ve vahşeti karşısında, ABD diplomatik veya resmi temsilciliği bu oyunları her zamanki gibi takas edecek ve biz bunu yapamayız” dedi.

“İnsan haklarını destekleme konusunda temel bir bağlılığımız var. Kendi konumumuza bağlıyız ve Çin’de ve ötesinde insan haklarını geliştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Duyuru, Biden’ın Beyaz Saray’da demokrasi zirvesine ev sahipliği yapmak üzere Perşembe ve Cuma günleri 100’den fazla ülkeden liderler ve sivil toplum uzmanlarıyla sanal bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanırken geldi. Yönetim, Biden toplantısını “yurt içinde ve yurt dışında demokrasiyi ve insan haklarını korumaya yönelik hem bireysel hem de toplu taahhütleri, reformları ve girişimleri duyurmak” için kullanmak istediğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, DNJ’yi böyle bir diplomatik boykotu “Çin hükümetinin vicdansız ihlalleri karşısında insan haklarına sarsılmaz bağlılığımızı göstermek için gerekli bir adım” olarak nitelendirdi.

Değerlerimizi paylaşan diğer müttefikleri ve ortakları bu diplomatik boykotta ABD’ye katılmaya çağırdı.

Ancak Arkansas Cumhuriyetçi Parti Senatörü. Tom Cotton diplomatik boykotu “yarı eylem” olarak nitelendirdi. Biden dahil ABD’li yetkililer, Pekin’i kuzeybatıdaki Sincan eyaletindeki Uygurlara karşı insan hakları ihlalleri, Hong Kong’daki demokratik protestoların bastırılması ve kendi kendini yöneten Tayvan adasının askeri işgali nedeniyle eleştirdiler. Başkan Donald Trump’ın yönetimi son günlerinde kuzeybatı Çin’deki ihlalleri “soykırım” olarak ilan etti.

READ  Bu 6 Lok Sabha Demokrat, Altyapı Yasasına karşı oy kullandı. Bu 13 Cumhuriyetçi buna oy verdi.

Cotton, “ABD, Pekin’deki soykırım oyunlarını tamamen görmezden gelmeli” dedi. “Amerikan şirketleri Çin Komünist Partisini finanse etmemeli ve ABD Takımını kendi oyuncularını kaybeden aşağılık bir diktatörlük rejiminin tehlikelerine maruz bırakmamalıyız.”

Cotton, eski bir Komünist Parti üst düzey yetkilisini cinsel tacizle alenen suçladıktan sonra gözden düşen eski Grand Slam çiftler şampiyonu Peng Shuai’ye atıfta bulunuyor gibi görünüyordu. Onun güvenliğiyle ilgili endişeler, Kadın Tenis Derneği’ni Çin’deki etkinlikleri askıya almaya ve Çin’in oyunlarına ev sahipliği yapmaya karşı çıkanlara ek yakıt sağlamaya sevk etti.

Psaki, Biden’ın birçoğu dünya sahnesinde yarışmak için yıllarca eğitim almış sporcuları sürüklemesi hakkında yorum yapmaz. 1980’lerde, Soğuk Savaş’ın ortasında Jimmy Carter, Sovyetlerin Afganistan’ı işgaline karşı Moskova’daki 1980 Yaz Olimpiyatları’ndan Amerikalı sporcuları ağırladı.

Psaki, “Şu an için antrenman yapan ve hazırlanan sporculara para cezası vermenin doğru bir hareket olduğunu düşünmüyoruz ve resmi ABD temsilcileri göndermeden net bir mesaj verebileceğimizi düşünüyoruz.” Dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ABD’li politikacıları, Çin’in ekonomik büyümesini ve teknolojik gücünü göstereceğine inandığı etkinliklere katılmak için üst düzey yetkilileri göndermemek konusunda çok cömert olmakla suçladı.

Günlük konferansta gazetecilere konuşan Zhao, böyle bir hareketin “tam bir siyasi provokasyon” olacağını söyledi ancak Çin’in nasıl misilleme yapabileceği konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

İnsan hakları savunucuları Ve boykotu destekleyen ABD’deki milletvekilleri bunun gerekli bir adım olduğunu söylüyorlar. Çin’in insan hakları konusundaki zayıf siciline atıfta bulunarak, Çin’in oyunları sivil haklar aktivistlerine, siyasi muhaliflere ve etnik azınlıklara kötü muamele etmek için kullandığını söylüyorlar.

Zhao günlük konferansta gazetecilere verdiği demeçte, “Davetsiz, ABD’li politikacılar, Pekin Kış Olimpiyatları’nın tamamen isteğe bağlı ve görkemli olan sözde diplomatik boykotunu teşvik ediyorlar.” “ABD tarafı kendi yoluna gitmeye çalışırsa, Çin kararlı adımlar atacaktır.”

READ  Hawthorne'daki SpaceX merkezi, 132 vaka ile COVID-19 patlamasını izliyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yaptığı açıklamada, ileri gelenleri spordan dışlama kararına “her hükümet için siyasi bir karar” olarak “tamamen saygı duyduğunu” söyledi.

IOC’den yapılan açıklamada, “Aynı zamanda bu duyuru, olimpiyatlara katılımın ve sporcuların katılımının siyasetin ötesinde olduğunu açıkça ortaya koyuyor ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz.” Dedi.

Aylardır diplomatik boykotu savunan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Biden’ı bu adımı attığı için övdü. Ancak IOC, bir ülkenin “utanç verici insan hakları sicili” için Olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına izin vermenin, sporun evrensel ve temel etik ilkelerine saygı duymayı amaçlayan Olimpiyat tüzüğü ile alay konusu olduğunu söylüyor.

Her Olimpiyata en iyi delegeleri göndermek, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer önde gelen ülkeler arasında uzun zamandır bir gelenek olmuştur. O zamanki Başkan George W. Bush. Bush, 2008 Pekin Yaz Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine katıldı. First Lady Jill Biden, Amerikan takımını Tokyo’daki bu yılki Yaz Olimpiyatları’na götürdü ve ikinci beyefendi Doug Mhoff, Paralimpik Oyunları’na bir delegasyonu yönetti.

Diplomatik boykot, Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’in Tayvan, insan hakları, Hong Kong ve Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetleri üzerindeki ticaret ve çatışmalar konusunda sert bir duruş sergilerken Pekin ile istikrarsız ilişkilere istikrar getirmeye çalışmasıyla geldi. CNN ilk olarak bu hafta bir duyurunun beklendiğini bildirdi.

Pekin, ABD’nin tüm eleştirilerine sert bir şekilde yanıt verdi ve onları kendi içişlerine karışmakla ve Çin karşıtı olarak gördüğü ABD’li politikacılara vize yasakları getirmekle suçladı.

Görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu anda bilinmiyor.

Çin ile ilişkileri bir dizi tartışmaya giren Avustralya, diplomatik boykot olasılığını da gündeme getirdi.

Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçen ay konuştuklarında Zaki, oyunların diplomatik boykotu tartışmadığını söyledi. Sayılarının Pittsburgh hükümetini yenmek için yeterli olmadığını kabul etti.

READ  İspanya'nın La Palma kentindeki volkanik patlama çoğu evi çevreliyor